W trybach chaosu

Kiedyś, by móc dowiedzieć się co słychać u znajomych, trzeba było do nich zadzwonić, spotkać się, porozmawiać. Pisano listy, w których dzielono się wrażeniami z pobytu na wczasach lub koloniach. Wywoływano zdjęcia z wakacji, by przy najbliższej okazji móc pochwalić się gdzie byliśmy i co zwiedziliśmy. Rozmawiano w cztery oczy, a budownictwo sprzyjało budowaniu więzi z sąsiadami. W blokowiskach każdy o każdym wiedział niemal wszystko. Informacje o kraju i świecie czerpano z wiadomości, radia i prasy. Dziś jest całkiem inaczej, czy gorzej, to już kwestia sporna. Każdy postęp, również w dziedzinie nowych technologii, pociąga za sobą bagaż wad i zalet, konsekwencji i skutków. Jak sądzicie, czy pojawienie się platform społecznościowych przyniosło więcej złego, czy dobrego? Czy dzięki licznym kanałom komunikacji, nasze więzi społeczne są dziś silniejsze? W jaki sposób media społecznościowe wpłynęły na nasze życie, codzienność, wybory, jak nas ukształtowały i dokąd zaprowadziły? Na te pytania odpowiedzi znajdziecie w niezwykle fascynującej i ważnej książce poświęconej przeprogramowaniu naszych umysłów.

Nakładem wydawnictwa Szczeliny ukazała się publikacja Maxa Fishera „W trybach chaosu”. Wybitny dziennikarz „New York Timesa” dokonał gruntownej i rzetelnej analizy wpływu mediów społecznościowych na życie miliardów użytkowników. Oprócz zaskakujących wyników badań socjologicznych, psychologicznych i kognitywistycznych autor prezentuje historię powstania i rozwoju poszczególnych platform społecznościowych. Nakreśla wizje i cele jakie towarzyszyły twórcom między innymi facebooka, twittera i You Tuba. Krok po kroku wyjaśnia jak wdrażano procesy i majstrowano przy mechanizmach mających na celu wykorzystanie słabości ludzkiego umysłu. To dość bolesna lektura dla tych, którzy dają wiarę temu, o czym dowiadują się każdego dnia z social mediów. Obdzierająca ze złudzeń publikacja ma na celu dostarczenie czytelnikowi wiedzy o kulisach funkcjonowania świata wirtualnego, który już zdominował realny. Czy bańka informacyjna pęknie? Zmiany, o których pisze Max Fisher, są faktami, analizowanymi przez wybitnych badaczy zjawisk manipulacji, dezinformacji i perswazji.

O tej książce powinno być głośno, w końcu większość z nas czynnie uczestniczy w życiu wirtualnym, pozyskuje stamtąd wiedzę, nawiązuje znajomości, a na podstawie zdobytych informacji podejmuje istotne decyzje. Niezwykle łatwo jest wpaść do króliczej nory, o czym przekonacie się z lektury „W trybach chaosu”. Max porusz wiele ważnych kwestii związanych chociażby z metodami walk prowadzonych w mediach społecznościowych (ms), łamaniem tabu, internetowym ekstremizmem czy skutkach radykalizacji. Warto zwrócić uwagę na to, jakim językiem posługują się użytkownicy platform, które posty są promowane, dlaczego komentarze, mimo bulwersującej treści, nie są usuwane. O co w tym wszystkim chodzi? Sprawdźcie, a staniecie się zdecydowanie bardziej uważnymi użytkownikami ms.

Przyznam, że książka wywarła na mnie olbrzymie wrażenie, przede wszystkim zachęciła do spojrzenia na fb czy You Tube z innej perspektywy. Cieszę się, że powstają tak wysoko merytoryczne publikacje, które uzmysławiają skalę zagrożeń związanych z cyberprzestrzenią. W książce znajdziecie szereg autentycznych spraw i przykładów na to, jak media społecznościowe potrafią zamienić czyjeś życie w piekło, a także jak na tego typu zdarzenia reaguje kierownictwo platform. Zachęcam każdego świadomego internautę do sięgnięcia po wiedzę zawartą w tej publikacji, nie tylko po to, aby samodzielnie ocenić wpływ mediów na rzeczywistość. Być może czytelników zainteresują wybrane kwestie związane ze zbiorowym nękaniem, wiralnością mediów albo inkubatorami nienawiści. Polecam uwadze młodym i starszym użytkownikom platform, w końcu na każdego z nas czai się wiele pułapek, nor i sieci, w które nieświadomie wpadamy. Cenię książki poruszające ważne problemy społeczne, a życie wśród żołnierzy cyfrowej armii jest coraz trudniejsze, o czym być może sami już się przekonaliście.

Zachłysnęliśmy się nowoczesnymi technologiami, postępem i rozwojem świata cyfrowego. Możemy szybciej i łatwiej komunikować się, zawierać niekończącą się liczbę znajomości, prowadzić zażarte dysputy z ludźmi, których nigdy w realu nie poznamy. Jaką faktycznie cenę płacimy za życie w cyberwspólnocie? W jaki sposób rekomendacje i algorytmy wpływają na naszą optykę postrzegania rzeczywistości, zdolność do analizy i logicznego myślenia? Dlaczego ulegamy czarom fake newsów? Max Fisher przygotował dla was kompendium wiedzy, które z pewnością nie jest na rękę politykom, przywódcom reżimów i techowładzom. Jeśli zastanawiacie się, kto wygra zbliżające się wybory, koniecznie przeczytajcie książkę Fishera. Zanurkujcie w najgłębsze i najmroczniejsze odmęty sieci razem z Maxem Fisherem. Przygoda ta może okazać się jedną z cenniejszych lekcji w waszym życiu.

Autor: Max Fisher
Tytuł: W trybach chaosu
Wydawca: Wydawnictwo Szczeliny
Rok wydania: 2023
Liczba stron: 492

Facebook