Psy bojowe

fot. Policja

Przez tydzień policyjne i wojskowe zespoły z Polski, Litwy, Łotwy, Ukrainy, Estonii, Niemiec i USA brały udział w międzynarodowych ćwiczeniach psów bojowych.

Międzynarodowe ćwiczenia psów bojowych zostały zorganizowane przez Centralny Pododdział Kontrterrorystyczny Policji „BOA” wspólnie z SPKP w Białymstoku. Przeprowadzone zostały na obiektach wojskowych i terenach leśnych. Podczas intensywnych dni szkoleniowych zespoły bojowe policyjne i wojskowe tj. FBI i 10 grupa sił specjalnych z USA, K-komando i Rapid z Estonii, Aras i YPT z Litwy, Omega z Łotwy, KORD z Ukrainy, CPKP BOA i SPKP z Warszawy, SPKP z Białegostoku oraz JWK z Lublińca i Formoza, wraz ze swoimi psami ćwiczyli różne scenariusze, jednocześnie wymieniając się doświadczeniami z zakresu taktyki działań bojowych. Zatrzymywanie niebezpiecznych przestępców w pojeździe, zatrzymywanie uzbrojonych napastników z wykorzystaniem psa bojowego w kagańcu i bez kagańca, czy przeszukanie terenów leśnych, to tylko niektóre z wyzwań z którymi musiały zmierzyć się zespoły bojowe z psami. Wszystkie ćwiczenia odbywały się w warunkach zbliżonych do realnych, a w ich trakcie używane były środki pozoracji. W szkoleniu brały udział wszystkie psy bojowe służby kontrterrorystycznej. Kontrterrorystów odwiedził Komendant Wojewódzki Policji nadinspektor Robert Szewc wraz z I zastępcą inspektorem Jackiem Kumpiałowskim, którzy obserwowali prowadzone ćwiczenia.

O tym jak skutecznie obezwładnia pies bojowy czy to w pomieszczeniach, czy w terenie – najlepiej wiedzą pozoranci. W tę rolę wcielił się między innymi asp. Łukasz Czeszczewik – przewodnik policyjnego psa z białostockiej komendy miejskiej, którego wspierali policjanci z Zakładu Kynologii Policyjnej w Sułkowicach. Opiekę medyczną nad wszystkimi psami w czasie ćwiczeń sprawował Wojskowy Ośrodek Farmacji i Techniki Medycznej z Celestynowa.

źródło: KWP Białystok

Facebook