Seryjny morderca z Łodzi

fragm.okładki "Ostatni" Zuzanna Bukłaha, Kacper Sulowski, Wyd. Agora

Nigdy nie udało się go dopaść? Czy raczej dopadli go, ale okazał się od nich o wiele sprytniejszy? Skoro służby nie dały rady, to może dwoje reporterów Zuzanna Bukłaha i Kacper Sulowski wyręczą śledczych w dotarciu do podejrzanego o serię zabójstw homoseksualnych mężczyzn z Łodzi? Przekonajmy się.

Nakładem wydawnictwa Agora ukazała się książka poświęcona jednej z największych zagadek kryminalnych w historii łódzkiej policji. „Ostatni” jest reportażem, który uświadamia nam, dlaczego zbrodnie popełnione w okresie transformacji systemowej w Polsce nie specjalnie interesowały ówcześnie rządzących. Czy władzy marzył się zabójca homoseksualistów, a może sprawę próbowano na wszelkie sposoby unicestwić, aby nie doprowadzić do wybuchu jakiejś większej afery? W jaki sposób zarządzano strachem, wykorzystując go do celów politycznych? Zajrzyjmy do książki.

W historii opisanej w reportażu „Ostatni” znajdziecie pełen zakres wiedzy dotyczącej morderstw, które miały miejsce w latach 1988-1993 w Łodzi i jej okolicach. Dowiecie się między innymi kim były ofiary „Mordercy z pikiety”, jakie wiodły życie, a także gdzie mogły spotkać swojego oprawcę. Poznacie szczegóły dotyczące miejsca ujawnienia zwłok, skalę i rodzaj zadanych obrażeń, które w finale doprowadziły do śmierci. Przyjrzycie się otoczeniu, w którym na co dzień funkcjonowały ofiary. Pamiętajcie, że było to dość hermetyczne środowisko, któremu nie specjalnie zależało na byciu rozpoznawalnym. W reportażu zawarto szereg informacji dotyczących ówczesnych metod typowania sprawców oraz taktyki prowadzenia czynności operacyjnych. Zuzanna Bukłaha i Kacper Sulowski dotarli do nieoficjalnych notatek policyjnych, świadków tamtejszych zdarzeń, a także funkcjonariuszy, którzy z różnym skutkiem podążali tropem mordercy.

By móc zrozumieć niemoc czy niekompetencje śledczych, warto poznać między innymi tło historyczno-społeczne opisywanych w publikacji kryminalnych zdarzeń. Autorzy prezentują stan wiedzy kryminalistycznej, a także dorobku medycyny sądowej w PRL-u i III Rzeczpospolitej. Czytelnik może dowiedzieć się, w jakich warunkach i przy użyciu jakich technik dokonywano oględzin miejsc zdarzeń. Jak sądzicie, czy dużo się od tamtego czasu zmieniło? Czy dziś seria niewykrytych zabójstw osób nieheteronormatywnych wzbudziłaby podejrzenia śledczych? Mówiliby o tak wrażliwych kwestiach w mediach, a może informacje takie byłyby gaszone w zalążku?

Zachęcam do poznania kulis polowania na seryjnego zabójcę, zgłębienia problemów, z jakimi mierzyli się milicjanci, prokuratorzy, ale także i wzywani na przesłuchania świadkowie. Co łączyło poszczególne ofiary, czy w ogóle istniał wspólny mianownik tych makabrycznych zbrodni? Warto wczytać się w słowa autorów, którzy rozmawiali z funkcjonariuszami z tzw. Archiwum X. Czy wiedza od nich pozyskana pozwoliła na dotarcie do poszukiwanego przez lata sprawcy? Czyżby człowiek wskazany w „Ostatnim” faktycznie ponosił odpowiedzialność za serię zabójstw homoseksualistów?

Reportaż Zuzanny Bukłahy i Kacpra Sulowskiego polecam czytelnikom zainteresowanym problematyką zabójstw na tle seksualnym, w szczególności tym, którzy pragną zrozumieć otoczenie, w którym żyli sprawca i jego ofiary. Fani kryminalistyki znajdą w łódzkiej historii mnóstwo ciekawych informacji związanych techniką kryminalistyczną oraz ujawnianiem i zabezpieczaniem śladów na miejscach zdarzeń. Dzięki tej książce będziecie mogli sami odpowiedzieć sobie na pytanie: czy w sprawie serii niewykrytych zabójstw homoseksualnych mężczyzn zrobiono wszystko, aby sprawiedliwości stało się zadość?

Kto pchał śledztwo do przodu, a kto w przełomowych momentach celowo pociągał za hamulec? Klimatyczny reportaż nie powinien przejść bez echa, tym bardziej, że sprawca nadal nie został postawiony przed obliczem ślepej i głuchej Temidy.

Autorzy: Zuzanna Bukłaha, Kacper Sulowski
Tytuł: Ostatni
Wydawca: Wydawnictwo Agora
Rok wydania: 2023
Liczba stron: 295

Facebook