Parapsychologia w praktyce śledczej

fot. z filmu dokumentalnego "Poza materią" Krzysztof Janoszka

Postrzeganie pozazmysłowe, jest umiejętnością bardzo ulotną i niepewną. Podobnie jak sportowiec nie we wszystkich zawodach będzie zdobywał złote medale, tak Krzysztof Jackowski nie zawsze będzie bezbłędnie wskazywał, gdzie znajdują się czyjeś zwłoki.

Z Krzysztofem Janoszką, funkcjonariuszem Policji, autorem filmu dokumentalnego „Poza materią” – rozmawia Anna Ruszczyk.

 

Jesteś chyba jednym z nielicznych policjantów, którzy wierzą w fenomenalne umiejętności Krzysztofa Jackowskiego?

To nie jest kwestia wiary, tylko wiedzy! Dokumenty urzędowe i relacje świadków – funkcjonariuszy Policji oraz członków rodzin osób zaginionych jednoznacznie dowodzą możliwości postrzegania pozazmysłowego przez Krzysztofa Jackowskiego. Policjantów, którzy są w tym zakresie kompetentni jest wielu, z tymże boją się oni wypowiadać na ten temat publicznie, z obawy przed ośmieszeniem w środowisku. Podobnie jest z naukowcami.

Dlaczego powstał film „Poza materią”, do jakich odbiorców chciałbyś z nim dotrzeć?

Film dokumentuje działalność Krzysztofa Jackowskiego z Człuchowa. Są w nim zawarte fakty i dowody wskazujące na realność zjawiska postrzegania pozazmysłowego. Żaden sceptyk nie powinien przejść obok nich obojętnie. Inaczej będzie zwykłym ignorantem.

Czy pomiędzy Panem Jackowskim a Policją istnieje jakikolwiek konflikt?

Nie ma obecnie żadnego konfliktu. W przeszłości rzecznik Komendanta Głównego Policji, insp. Mariusz Sokołowski, publicznie zaprzeczał faktom, twierdząc że nie ma ani jednej sprawy, w której pomógłby Krzysztof Jackowski. Wtedy bardzo go bolało, że instytucja, która czerpie z niego pełnymi garściami, jednocześnie się od niego odcina. Obecnie takich zaprzeczeń ze strony rzeczników już nie ma.

Jak oceniasz skuteczność działań podejmowanych przez Jackowskiego w sprawach poszukiwań osób zaginionych?

Myślę, że wynosi ona około 60 %. Nie wszystkie sprawy można wyjaśnić, na co składa się wiele czynników. Podobnie zresztą jest ze sprawami prowadzonymi przez Policję.

Załóżmy, że ktoś powie: „no dobrze, skoro jasnowidz ma taki dar, to dlaczego nie wskaże nam, gdzie znajduje się Iwona Wieczorek albo Jacek Jaworek?”. Jak odniósłbyś się do takiego pytania?

Postrzeganie pozazmysłowe, jest umiejętnością bardzo ulotną i niepewną. Podobnie jak sportowiec nie we wszystkich zawodach będzie zdobywał złote medale, tak Krzysztof Jackowski nie zawsze będzie bezbłędnie wskazywał, gdzie znajdują się czyjeś zwłoki.

Ciekawi mnie jak pierwszy odcinek filmu „Poza materią” został odebrany przez środowisko policyjne, zwłaszcza przez „górę”? Czy sceptycyzm ustąpił miejsca otwarciu na nowe i nieznane?

Film został bardzo dobrze odebrany i otrzymał wiele pozytywnych recenzji. Przedstawione w nim są tylko i wyłącznie fakty. Tylko ignoranci mogą pozostać dalej zamknięci w swoich uprzedzeniach i dogmatach.

Czy w szerokim wachlarzu działań podejmowanych przez śledczych jest miejsce na parapsychologię i zjawiska nadprzyrodzone? Znasz przypadki, w których policjanci z zespołów do spraw przestępstw niewykrytych korzystali z wiedzy jasnowidzów?

W niektórych przypadkach, tam gdzie standardowe metody zawodzą, jest takie miejsce. Zespół ds. przestępstw niewykrytych z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie korzystał z umiejętności Krzysztofa Jackowskiego kilkukrotnie, w tym przy sprawie znanej pod kryptonimem „Skóra”, dotyczącej zabójstwa krakowskiej studentki.

Trzeba przyznać, że Krzysztof Jackowski w mocnych słowach, dość dosadnie i krytycznie wypowiada się o jasnowidzach i jasnowidzkach. Czy Twoim zdaniem faktycznie trzeba „poczuć” wiele morderstw i samobójstw, zanurzyć się w sprawy kryminalne, by mianować się jasnowidzem?

Krzysztof Jackowski ma tu sporo racji. Jasnowidzem może nazwać się tak naprawdę każdy, ale nie każdy dysponuje dowodami swojego talentu i kompetencji w postaci między innymi urzędowych pism.

Wiara w siebie jest zaraźliwa?

Jeżeli ludzie zdaliby sobie sprawę do czego naprawę są zdolni, jak niezwykłe możliwości posiada ludzki mózg, być może więcej osób potrafiłoby wtedy wykorzystywać cały swój potencjał i posługiwać się zdolnościami określanymi dzisiaj jako „nadprzyrodzone”.

Kiedy możemy spodziewać się kolejnych odcinków „Poza materią”?

Kolejne odcinki będą pojawiać się sukcesywnie już niebawem. Będą w nich opisywane konkretne przypadki i sprawy, które udało się wyjaśnić dzięki zdolnościom Krzysztofa Jackowskiego.

Dziękuję za rozmowę

Facebook