Przejmował konta społecznościowe

CBZC

Pod koniec lipca b.r. policjanci Wydziału w Kielcach Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości w ramach śledztwa nadzorowanego przez Prokuraturę Okręgową w Kielcach, zatrzymali na terenie woj. małopolskiego, poszukiwanego listem gończym 29-letniego mężczyznę, który podejrzany jest o popełnienie wielu oszustw internetowych. Przestępczy proceder polegał między innymi na zamieszczaniu w mediach społecznościowych fałszywych wpisów, które miały nakłaniać użytkowników do kliknięcia załączonego linku i podania poufnych danych. W ten sposób mężczyzna przejmował konta i profile użytkowników, a w dalszej kolejności rozsyłał prośby o przesyłanie kodów szybkich płatności.

Jak ustalili policjanci, mężczyzna działał od 2019 r. do chwili obecnej. 29-latek stworzył sobie w ten sposób warunki do popełniania wielu przestępstw, których wykrycie było istotnie utrudnione. Tak uzyskane środki finansowe przeznaczał między innymi na zakup kryptowalut. Zatrzymany był poszukiwany przez 27 jednostek policji w kraju w związku z popełnionymi przestępstwami oszustw internetowych. Przez 4 lata ukrywania się przed organami ścigania, posługiwał się sfałszowanymi dokumentami. Zostały one zabezpieczone przez policjantów CBZC w dniu realizacji.

Podczas zatrzymania od mężczyzny zabezpieczony został sprzęt komputerowy oraz nośniki teleinformatyczne, które będą poddane dalszej szczegółowej analizie. Mężczyzna został doprowadzony do Prokuratury Okręgowej w Kielcach, gdzie usłyszał 64 zarzuty dotyczące oszustw komputerowych z wykorzystaniem metody szybkiej płatności kodem, usiłowania oszustw, a w szczególności zaciąganie kredytów na inne instytucje przy wykorzystaniu fałszywych dokumentów.

Sąd Rejonowy w Kielcach przychylił się do wniosku prokuratury o utrzymanie tymczasowego aresztowania, uprzednio zastosowanego na okres 3 miesięcy celem poszukiwania podejrzanego listem gończym. W sprawie nadal kompletowany będzie materiał dowodowy celem wyjaśnienia wszystkich okoliczności związanych z przestępczym procederem. Podejrzanemu grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności. Sprawa ma charakter rozwojowy.

źródło: CBZC

Facebook