Wojenne losy polskiego dziecka

fragm.okładki "Wypatruj naszej gwiazdy" Imogene Salva/wyd. MUZA

Historia. Historię tworzą ludzie, wspomnienia, zachowane fotografie, pamięć o zdarzeniach, głęboko zakopane emocje, które potrafią znienacka wypłynąć na powierzchnię. Traumy, bolesne i niegojące się rany nie leczy czas, on jedynie pozwala spojrzeć na pewne sprawy z innej perspektywy. Wojna zawsze zabiera to, co najważniejsze, czyli ludzkie życie. A pamiętajmy, że nie dla wszystkich miało ono wartość, niestety.

Nakładem Wydawnictwa MUZA ukazała się historia napisana przez Imogene Salva. W książce „Wypatruj naszej gwiazdy” opisuje wojenne losy swojej matki. To dzieło na wskroś przepełnione osobistymi wspomnieniami, relacjami ze zdarzeń, których nie sposób wymazać z pamięci. Obrazy prześladowań, deportacji, głodu i nędzy na zawsze pozostaną immanentną częścią historii narodu polskiego. Ta opowieść zaczyna się w 1940 roku, gdy rodzina Nowickich zostaje deportowana do gułagu w obwodzie wołogodzkim. Wraz z bohaterami tragicznych zdarzeń podążamy trudną drogą do nieludzkiej ziemi, na syberyjskie pustkowia. Koszmar wojny trwa. Czytelnicy stają się świadkami sytuacji, które wymagały niezwykłej woli, siły i determinacji polskich rodzin. Odnajdujemy w tych opowieściach ducha heroizmu, głęboko zakorzeniony patriotyzm i wiarę, która pomogła wielu ludziom przeżyć koszmar wojny.

Ciężko pozostać obojętnym wobec emocjonalnych wspomnień widzianych oczami dziecka. Dzieci nie powinny cierpieć, oglądać stosów rozczłonkowanych zwłok, głodować, marznąć. Dzieci powinny mieć prawo do życia w szczęściu i miłości, do poznawania piękna świata. Czy główna bohaterka tych zdarzeń, Ziuta, odnalazła bezpieczną przystań? Czy po latach tułaczki, życia w lęku i strachu, obawach o zdrowie i życie swoich bliskich, zaznała wreszcie spokoju? Nie da się ukryć, ta lektura jest po prostu wstrząsająca. Ukazuje podłość i wszystko to, co najgorsze w dziejach ludzkości. W książce znajdziecie wiele czarno-białych fotografii przedstawiających dzieci po ewakuacji ze Związku Radzieckiego, ich przemiany, podróże do krajów, które miały zapewnić im bezpieczeństwo. Czy tak się stało? Odpowiedzi szukajcie w książce „Wypatruj naszej gwiazdy”. Zresztą, gwiazda w tej historii jest bardzo ważnym symbolem, dającym nadzieję i wiarę w to, że nie wszystko można człowiekowi odebrać.

Imogene Salva spisała historię, która dotyczy losów wielu polskich zesłańców, poranionych i poszkodowanych wskutek działań wojennych. Rodzina Nowickich była jedną z takich rodzin, które zaznały ogromu cierpienia. Pod warstwą okrucieństwa, które odciskało piętno na uczestnikach ówczesnych zdarzeń, dostrzec można iskrę nadziei. Niewielkie światełko dobra, które tliło się, mimo niesprzyjających warunków. Ta historia jest również dowodem na potęgę miłości, która wszystko przetrzyma, której nie sposób zniszczyć pociskami, głodem, ani upodleniem w wagonach jadących do krainy lodu. Ukazuje siłę przyjaźni ludzi, których połączył los, polskich dzieci zesłanych do obcej ziemi, osieroconych i często osamotnionych. Czy na tej wyboistej drodze spotkały dobre dusze? Czy znalazł się ktoś, kto wyciągnął do nich pomocną dłoń? Przekonajcie się sami.

Pełna zaskakujących zwrotów opowieść z pewnością trafi do serc czytelników. Do każdego, kto ceni ludzkie życie, jest wrażliwy na niesprawiedliwość i zło tego świata. Zachęcam do lektury wszystkich, którym los ofiar zbrodni wojennych nie jest obojętny, którzy chcą wybrać się w daleką podróż z Ziutą, aby poznać i zrozumieć to, czego doświadczyły dzieci polskich wygnańców. Dziś, po blisko osiemdziesięciu latach, znów toczą się wojny. Umierają ludzie, giną z rąk swoich i wrogów. W imię czego? Dla dobra kogo? Nic się nie uczymy, nie potrafimy albo nie chcemy przestać stosować przemocy. Nie wyciągamy wniosków z historii, nie wiemy jak zaradzić kolejnym aktom terroru. Poznajcie wojenne losy polskiego dziecka, a być może jeszcze szerzej spojrzycie na to, co dzieje się dziś na świecie. Książka niezwykle przejmująca, smutna i bardzo ważna. Nie zapominajmy o tych, którzy za nas oddali życie, o ofiarach wojen, również takich jak Bolek, którego losy także poznacie dzięki Imogene. Zmarli mówią, wystarczy ich posłuchać. Czytajmy zatem ich wspomnienia, gdyż mądrość ukryta jest w ciężkich bagażach życiowych doświadczeń.

Autor: Imogene Salva
Tytuł: Wypatruj naszej gwiazdy
Wydawca: Wydawnictwo MUZA
Rok wydania: 2023
Liczba stron: 413

Facebook