Najnowsze

Prywatne armie świata

fragm.okładki "Grupa Wagnera i inne prywatne armie świata" Artur Górski/wyd. Filia

Wojny – były, są i będą. Zmieniają się czasy i narzędzia walki, niezmienne pozostają motywy prowadzenia brutalnych działań zbrojnych. Ostatnie lata dobitnie ukazują, jak niestabilna jest sytuacja geopolityczna świata. Wczorajsze sojusze stają się dziś nieaktualne, a źródła konfliktów migrują nieustannie. Czy tego chcemy, czy nie, wojna nie jest teorią zawartą w podręcznikach do historii, czy echem dawnych zdarzeń. Ona toczy się cały czas, z różnym natężeniem, bliżej lub dalej od granic naszego kraju. Trudno od niej uciec, jeszcze trudniej udawać, że zagrożenia nie ma.

Nakładem Wydawnictwa Filia ukazała się książka dziennikarza, który posiada nie tylko ogromną wiedzę o działaniach podziemia kryminalnego czy kulisach kształtowania się struktur mafijnych. Tym razem Artur Górski podjął się tematu, który przez wiele miesięcy nie schodził z pasków informacyjnych. Przyjrzał się prywatnym armiom świata, a że sam był korespondentem wojennym i działania na froncie nie są mu obce, doskonale wie o czym pisze.

W swojej najnowszej książce zawiera historię płatnych usług wojskowych, szczególny nacisk kładąc na ludzi, którzy tworzyli podwaliny pod rynek „firm ochroniarskich”. Sprawnie żongluje nazwiskami nie szczędząc przy tym smaczków odnośnie działalności służb wywiadu, wielkich polityków i równie wielkich biznesmenów. Świat kryminalny przeplata się z działaniami militarnymi za którymi stoją rządni władzy przywódcy państw. W książce „Grupa Wagnera i inne prywatne armie świata” będziecie mieli okazję przeczytać o wojennych mistyfikacjach, psach wojny i roli militarnych kontraktorów? Czym różnią się najemnicy, którzy prowadzili działania po II wojnie światowej, od ich współczesnych odpowiedników? Kto i w jaki sposób rekrutuje chętnych do pracy w charakterze najemnika, z jakimi profitami wiąże się taka praca i czy ryzyko się opłaca? Szykujcie się na opowieści o pieniądzach, brudnych interesach, krwawych porachunkach i misternie tkanych siatkach szpiegowskich.

Artur Górski prezentuje szczegóły najważniejszych operacji bojowych najemników, wskazując dokąd sięgają ich korzenie, a wierzcie mi są głęboko zapuszczone. Wiecie kto korzysta dziś z usług prywatnych armii? Jeśli nie, to macie okazję się dowiedzieć. Oczywiście, w książce pojawia się mnóstwo znanych i budzących emocje nazwisk, czy odwołań do szeroko komentowanych zdarzeń związanych z wojną w Ukrainie. Autor wyjaśnia, które figury stanęły (nieprzypadkowo) na polach szachownicy działań militarnych oraz jaką rolę miały do odegrania. Książkę polecam wszystkim zainteresowanym historią działań zbrojnych w kontekście utworzenia rynku PMC. Tym, którzy chcieliby dowiedzieć się czegoś więcej o charakterze działań pracy najemników, zwłaszcza Grupy Wagnera.

Publikacja z pewnością zainteresuje czytelników chcących zgłębić aspekty współpracy służb specjalnych ze światem kryminalnym i wojskowym. Robi się naprawdę ciekawie, szczególnie że prywatne armie świata zmieniają taktykę działania. Na jaką? O tym przekonacie się z lektury najnowszej książki Artura Górskiego, jednej z najbardziej aktualnych publikacji traktujących o kucharzu Putina oraz skutkach i obliczu prowadzonych współcześnie wojen. Jestem pewna, że wielu czytelników znajdzie w książce „Grupa Wagnera i inne prywatne armie świata” odpowiedzi na pytania o przyczyny i przebieg konfliktów zbrojnych oraz udział w nich wagnerowców. Warto wiedzieć więcej i korzystać z informacji zawartych w sprawdzonych źródłach. Pamiętajmy że walka trwa na wielu frontach, a najbardziej niebezpieczny wróg bywa niewidzialny.

Autor: Artur Górski
Tytuł: Grupa Wagnera i inne prywatne armie świata
Wydawnictwo: Filia
Rok wydania: 2023
Liczba stron: 252

Facebook