Najnowsze

Sytuacja kryzysowa

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

W środę 8 listopada w ramach doskonalenia współpracy, Służba Więzienna zorganizowała ćwiczenia dla swoich funkcjonariuszy. W ramach założenia do ćwiczeń przewidziano udział innych służb zewnętrznych – Policji i Straży Pożarnej.

Ćwiczenia odbyły się na terenie Oddziału Zewnętrznego Zakładu Karnego w Słońsku. Funkcjonariusze Służby Więziennej zaobserwowali, że w jednej z hal, gdzie osadzeni wykonują prace zarobkowe doszło do obezwładnienia pracownika cywilnego przez dwóch osadzonych pracujących w hali. Grozili pozbawieniem życia mężczyzny w przypadku siłowego wejścia na teren obiektu. Do akcji wkroczyli negocjatorzy, a gdy to nie przyniosło skutku, padł rozkaz obezwładnienia mężczyzn w celu ratowania życia. Poszło sprawnie i bez szkody dla zdrowia zakładnika. Niestety okazało się, że pod samochodem ukryli ładunek wybuchowy. Tu zadania przejęli funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Sulęcinie. W składzie skierowanego na miejsce patrolu znalazł się oczywiście policjant z przeszkoleniem sapersko – minerskim. Policjanci potwierdzili zgłoszenie na miejscu i ustalili, że ładunek to tym razem atrapa. W tym czasie inny pracownik będący wspólnikiem osadzonych podpalił obiekt. Powiadomiono Państwową Straż Pożarną w Sulęcinie i podjęto próbę gaszenia obiektu wewnętrzną służbą pożarniczą do czasu przybycia strażaków. I to właśnie oni wewnątrz hali ujawnili dwoje poszkodowanych podejmując się ratowaniem życia i jednocześnie mienia.

Każde takie ćwiczenia mają za zadanie wypracowanie współdziałania różnych służb przy każdym rodzaju zagrożenia. Im trudniejsze założenia, tym więcej materiału do przeanalizowania i wyłapania błędów. Ma to realny wpływ na poprawę bezpieczeństwa i profesjonalizację w działaniu.

źródło: KWP w Sulęcinie

Facebook