Jak czytać ludzi?

fragm.okładki "Sztuka czytania w myślach" Henrik Fexeus/Wyd. czarna Owca

Doskonale pamiętam czas, w którym fascynowała mnie niewerbalna komunikacja. To wtedy, w okolicach 2010 roku zaczytywałam się w poradnikach, które obiecywały zdobycie wiedzy o tym, co czują i myślą ludzie, z którymi rozmawiamy. Nie chodziło o to, co mówią, ale co wyraża ich postawa, gesty, mimika czy ruch gałek ocznych. Dodatkowo, firma w której pracowałam, pozyskała środki na organizowanie szkoleń z umiejętności miękkich, cokolwiek miało to oznaczać. Czas płynął, a im więcej wiedziałam na temat sygnałów niewerbalnych, tym bardziej chciałam wykorzystywać tę wiedzę w praktyce. Zdarzały się momenty rozczarowania, zwłaszcza, gdy słowa rozmówców ni jak, nie pasowały do tego, co przekazuje ich ciało. Potem temat i fascynacja odeszły w zapomnienie, aż do teraz.

Nakładem wydawnictwa Czarna Owca ukazała się książka Henrika Fexeusa, eksperta w dziedzinie psychologii i komunikacji, którego śmiało można nazwać obieżyświatem mentalnym. Henrik znany jest między innymi z tego, że biegle czyta ludzi. Brzmi jak czarna magia? Coś w tym jest! Wyobraźcie sobie, że spotykacie kogoś pierwszy raz w swoim życiu, i ta osoba już po kilku minutach wie, co czujecie i myślicie, przy czym nie jest to jasnowidzenie, ani wróżbiarstwo. To czysta psychologia, dziedzina umożliwiająca czytanie w myślach innych ludzi oraz wywieranie na nich wpływu. Spokojnie, nie jest to też coś nieetycznego czy niemoralnego. W końcu wywierać wpływ można także w dobrym celu, z troski o rozmówcę. A może nie mam racji?

Henrik przygotował zrozumiały, przejrzysty i lekki w odbiorze poradnik, który otwiera oczy na wiele różnych ważnych aspektów związanych z komunikacją. Czasem słyszymy o braku porozumień, zerwanych dialogach, nieudanych negocjacjach czy chłodnych relacjach. Sztuka prowadzenia sporów także wymaga pewnych umiejętności, podobnie jak skuteczna manipulacja. Wszystko, co wiąże się z naszym życiem społecznym, wśród ludzi, można poddać obserwacjom, badaniom i eksperymentom. Doskonale wiedział o tym Fexeus, który postanowił przyjrzeć się temu, co często nam umyka. W „Sztuce czytania w myślach” zawarł kwint esencję komunikacji niewerbalnej. Dzięki jego pracy będziecie mogli poznać i doszlifować techniki rozumienia, co tak naprawdę mówią i czują Wasi rozmówcy. Czy są to wzrokowcy, słuchowcy, a może kinestetycy? Sekret tkwi w dobraniu właściwej techniki odkodowywania sygnałów.

Henrik zwraca uwagę na to, jakie my wysyłamy komunikaty, i jaki jest ich wpływ na innych ludzi. Pokazuje jak tworzyć dobre relacje, co zrobić, aby wejść na ten sam pułap, co osoba, z którą nawiązaliście dialog. Na co zwracać uwagę, czego nie robić, jakie techniki są odpowiednie i skuteczne w konkretnych sytuacjach. Praktyka i jeszcze raz praktyka. To nie jest podręcznik akademicki, ani encyklopedyczne omówienie psychologii, lecz poradnik skierowany do tych, którzy chcą lepiej rozumieć, co komunikują inni. Autor dzieli się wiedzą związaną z czytaniem gestów, mimiki i analizą tonu głosu. Wszystko ma znaczenie podczas prowadzenia rozmów. Możemy wpływać na to, jak inni nas postrzegają, odkrywać co tak naprawdę czują i myślą, a nawet iść o krok dalej – wpływać na ich stany emocjonalne przy pomocy technik, o których pisze Henrik.

Ta wiedza z pewnością przyda się każdemu z nas, na płaszczyźnie osobistej, zawodowej, społecznej, to może być spotkanie przypadkowe, na ulicy, w trakcie pokazu, prezentacji, w sklepie lub barze. Tam, gdzie dwoje ludzi rozmawia lub milczy też ma miejsce komunikacja. Warto powalczyć o lepszą jakość odbierania zakłóconych sygnałów, co pozwoli nam lepiej oceniać prawdziwość wypowiedzi, ich kontekst i znaczenie. Walka może oznaczać aikido lub kung-fu opinii, o których w sposób interesujący opowiada Fexeus. Dzięki tej książce staniecie się świadomymi i wspaniałymi partnerami do rozmów, zrozumiecie jaką moc mają zmysły wpływające na nasz sposób myślenia. Zachęcam do wykonywania ćwiczeń, które proponuje autor – trening z czasem zaczyna przynosić satysfakcjonujące efekty.

Dowiecie się także jak nie popełniać częstych błędów, które zamazują ostrość obserwacji otoczenia. Będzie sporo o ekspresjach emocjonalnych i coś, co mnie szczególnie zaciekawiło, o wywoływaniu pozytywnych zmian w nastawieniu drugiej osoby. Jak otwierać ludzi, sprawdzać co mają w środku i ich czasem naprawiać? Brzmi fajnie, prawda? Nie ma jednego uniwersalnego klucza do mózgu wszystkich ludzi, których spotkacie na swojej drodze. Są jednak pewne schematy, moduły, które się powtarzają, a które zostały zbadane przez naukowców, psychologów i neurobiologów. „Sztuka czytania w myślach” pomoże Wam w lepszym rozumieniu innych, z drugiej strony uświadomi, jak ważne są dla Was stany emocjonalne, którymi jesteście gospodarzami. Możemy sterować własnymi myślami, emocjami i postrzeganiem świata, wszystko jest w naszych rękach. Ukryte sygnały czekają, abyście je odkryli. To kolejny poziom przyjrzenia się samoświadomości, nie zmarnujcie tej okazji.

Autor: Henrik Fexeus
Tłumaczenie: Maciej Muszalski
Tytuł: Sztuka czytania w myślach
Wydawnictwo: Czarna Owca
Rok wydania: 2023
Liczba stron: 241

Facebook