konfiskata majątków należących do podejrzanych

cbśp

Policjanci z Zarządu w Krakowie Centralnego Biura Śledczego Policji wspólnie z Karpackim Oddziałem Straży Granicznej, pod nadzorem Małopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie, od wielu lat rozpracowują środowisko małopolskich pseudokibiców.

Z ustaleń śledztwa wynika, że grupa przestępcza działała w latach 2008-2021, a jej członkowie organizowali transporty kokainy i marihuany z Hiszpanii i Holandii do Polski. Przemycone narkotyki następnie były rozprowadzane w kraju, głównie na terenie województwa małopolskiego, pomorskiego i wielkopolskiego. Narkotyki przemycane były zarówno pojazdami wyposażonymi w specjalne skrytki, jak i ukryte w legalnym ładunku przewożonym przez firmy transportowe. Śledczy zarzucają członkom gangu, że mogli wprowadzić do obrotu blisko tonę marihuany oraz ponad 5 kg kokainy, o wartości nawet ponad 12 mln zł. Zdobyte w wyniku przestępstw pieniądze inwestowane były głównie w nieruchomości, ale także „prane” m.in. przez udzielanie fikcyjnych pożyczek.

Kolejnym odłamem sprawy jest śledztwo dotyczące zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się przestępczością narkotykową, a także „praniem” pieniędzy uzyskanych z tych przestępstw. Z zebranego w ramach tego wątku materiału dowodowego wynika, że członkowie grupy współpracowali z pseudokibicami krakowskich, pomorskich i poznańskich klubów sportowych.

Uderzenie w grupę przeprowadzono na terenie województwa małopolskiego, głównie w Krakowie oraz w województwie wielkopolskim, gdzie przeszukano ponad 20 mieszkań, domów, pomieszczeń gospodarczych i innych obiektów użytkowanych przez podejrzanych. W akcji uczestniczyło ponad 100 funkcjonariuszy, m.in. z Centralnego Biura Śledczego Policji, Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Krakowie, Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie oraz Karpackiego Oddziału Straży Granicznej. Wówczas to zatrzymano 12 osób i kolejne 4 doprowadzono do prokuratury z aresztów śledczych, gdzie przebywają w związku z toczącymi się innymi sprawami.

Podejrzani usłyszeli zarzuty dotyczące udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Pozostałe zarzuty dotyczyły wprowadzania do obrotu znacznych ilości narkotyków oraz „prania” pieniędzy, ale także zarzutów korupcyjnych. Na poczet przyszłych kar zabezpieczono 873 tys. zł w walucie polskiej i obcej. Prokurator wydał postanowienia o zabezpieczeniach majątkowych na nieruchomościach należących do podejrzanych o łącznej wartości ponad 10 mln zł. Decyzją sądu 8 podejrzanych zostało tymczasowo aresztowanych, a 4 osoby zostały objęte dozorem policyjnym.

Sprawa ma charakter rozwojowy.

 

źródło: CBŚP

Facebook