Scenariusz upadku globalizacji

fragm.okładki "Koniec świata to dopiero początek" Peter Zeihan

Ludzie to naprawdę fascynujące istoty. Odkąd sięgam pamięcią, robią wszystko co mogą, aby przewidzieć przyszłość. Korzystają z cudownych umiejętności wróżek i wróżbitów, speców od parapsychologii, numerologii, tarocistów. Chcą wiedzieć co ich czeka, czy będą szczęśliwi, jak potoczą się ich dalsze losy. Oczekują prawdy, ale najlepiej tej dla nich pomyślnej. Ufają wersjom wizjonerów, co pozwala im odroczyć w czasie to, co zdaje się jest nieuniknionym następstwem toczącego się biegu zdarzeń. Pewna epoka właśnie się skończyła, ale w zalewie newsów i fake newsów ważne informacje spływają wartkim strumieniem do nieświadomości społecznej. Nic dziwnego, że mało kto dostrzega, co się naprawdę święci.

Pod koniec ubiegłego roku nakładem Wydawnictwa Zysk i S-ka ukazała się monumentalna publikacja Petera Zeihana „Koniec świata to dopiero początek. Scenariusz upadku globalizacji”. Przyznam, że trzeba być mocno zdeterminowanym, aby pochłonąć tak olbrzymią porcję wiedzy o posmaku post-apokaliptycznym. Może nie tyle co zdeterminowanym, ile przejętym i rządnym informacji oraz rzetelnych i obiektywnych analiz. Peter Zeihan jest znanym strategiem geopolitycznym, dysponującym unikalną wiedzą, którą potrafi przekazać w sposób zrozumiały dla czytelników.

O czym jest ta książka? Przede wszystkim jest pogłębioną analizą sytuacji na świecie, zawierającą w sobie wyniki gruntownych badań z zakresu ekonomii i geografii. Ze względu na obszerność omawianych zagadnień, publikację podzielono na siedem części poświęconych między innymi zmianom w polityce transportowej, finansach, energii czy surowcach przemysłowych. Peter bardzo sprawnie przeprowadza nas przez przeszłość i teraźniejszość, by finalnie wskazać scenariusze na najbliższe lata. I są to zdecydowanie czarne scenariusze, nienapawające optymizmem, a wręcz przygotowujące na ciężkie czasy. Czasy, które już odciskają piętno na wielu dziedzinach naszego życia.

Zastanawiacie się jaki będzie świat za 5, 10 albo 20 lat? Czy spoglądając na to, co dziś dzieje się za granicami naszego kraju, w odległych zakątkach świata, na innych kontynentach, myślicie „jeny, co teraz z nami będzie?”. A może jesteście tak zajęci codziennością, rozwiązywaniem bieżących spraw osobistych, rodzinnych i zawodowych, że nie w głowach wam analizowanie sytuacji geopolitycznej? Bez względu na to, jak często i czy w ogóle martwicie się o przyszłość Polski i świata, wierzcie mi, te zmiany, o których pisze Peter, są nieuniknione. Kto najmocniej odczuje skutki upadku globalizacji? W jaki sposób działania inicjowane przez wielkie mocarstwa wpłyną na naszą sytuację w kraju, na nasze być albo nie być, mieć albo nie mieć? Peter kreśli scenariusze, które już dziś powinny postawić rządzących w trybie „Houston, mamy problem”, ale jak wiemy, oczy polityków i decydentów zwrócone są na sprawy dla nich ważniejsze.

Czy możemy przygotować się na funkcjonowanie w nowym globalnym porządku? Czy istotne dla bezpieczeństwa państwowego, energetycznego, publicznego, ekonomicznego fakty są w sposób wystarczający analizowane przez osoby piastujące wysokie stanowiska i podejmujące ważne dla nas wszystkich decyzje? Jeśli chcecie wiedzieć, jak zmieni się otaczająca nas rzeczywistość w najbliższych latach, to koniecznie sięgnijcie po książkę Petera Zeihana. Znajdziecie w niej odpowiedzi na pytania o przyczyny, przebieg i konsekwencje deglobalizacji, która już ma miejsce, ale jeszcze nie do wszystkich ta informacja dotarła i została przyswojona. Nie jest to lektura dostarczająca miłych, czytelniczych uniesień, z pewnością przy niej nie odpoczniecie. Przygotujcie się na pracę mózgu na pełnych obrotach. Wszystko to, co do tej pory się wydarzyło, zaczyna iść w zupełnie innym kierunku, statek, którym płynęli wasi przodkowie, wy i wasze dzieci, zmienił kurs. Za sterami stoją siły, o których przeczytacie w książce „Koniec świata to dopiero początek”.

Większość z nas nie lubi zmian, a zwłaszcza tego, co już znamy i akceptujemy. Ekonomia i demografia, liczby i wartości, tabele i analizy – to twarde dowody, ciężko z nimi polemizować. Liczby nie kłamią, w przeciwieństwie do zapewnień i słów. Przekonajcie się sami, w jakim znajdujemy się miejscu na osi geopolitycznego krachu. Czym dysponujemy, co posiadamy, na ile jesteśmy w stanie dźwignąć gospodarkę, wchodzić w sojusze, czy mamy jakikolwiek potencjał. Peter Zeihan mnóstwo miejsca poświęca na wyjaśnianie zachodzących na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat zmian między innymi w gospodarce, przemyśle, demografii, urbanizacji. Nie zajmuje się polityką, a faktami, procesami transformacji, przemian w systemie transportowym czy finansowym. Objaśnia wpływ polityki demograficznej na kondycję państw, akcentując społeczne pakty samobójcze. Wrzuca nas na głęboką wodę wyników i analiz, mapek, wykresów i prognoz, a wszystko po to, abyśmy w miarę bezboleśnie doświadczyli tego, co nas wkrótce czeka.

Książkę polecam uwadze czytelników, którzy chcą wiedzieć dokąd zmierza świat, w jaki sposób zachodzące aktualnie procesy wpłyną na gospodarkę poszczególnych krajów. Komu grozi klęska głodu i widmo biedy, a kto z tego pełnego chaosu, napięć i niepewności okresu historycznego wyjdzie obronną ręką. Macie szanse poznać mechanizmy funkcjonowania epoki pieniądza fiducjarnego i bolesne skutki niewłaściwej polityki pieniężnej. Publikacja z pewnością zainteresuje tych, którzy zastanawiają się, co się wydarzy, gdy nastąpi koniec globalnej energii i zacznie się walka o wszystko. Myślę, że jest to jedna z bardziej przerażających wizji upadku świata jaki znamy, ingerująca we wszystkie obszary naszego życia, wywracająca dotychczasowy względny porządek. Wszystko się zmieni, a o przyczynach i skutkach upadku systemu europejskiego przeczytacie w książce Petera Zeihana. Czeka nas era zmian, ale gra o być albo nie być zaczęła się już dawno temu. Niektórzy przespali, nie odrobili pracy domowej lub poszli na wagary. Teraz przyjdzie nam zmierzyć się z wyzwaniami, jakie stawia świat, w którym deglobalizacja i izolacjonizm wygumkują geografię i ekonomię, jaką znamy. Przeczytajcie koniecznie książkę Petera i podzielcie się własnymi przemyśleniami. Jestem ciekawa, czy analizy Zeihana okażą się skutecznym narzędziem do podejmowania strategicznych decyzji. Czas pokaże. Koniec świata to dopiero początek.

Autor: Peter Zeihan
Tytuł: Koniec świata to dopiero początek
Tłumaczenie: Tomasz Bieroń
Wydawnictwo: Wydawnictwo Zysk i S-ka
Rok wydania: 2023
Liczba stron: 612

Facebook