Wyczuje zapach ludzkich zwłok

Policja Dolnośląska

W polskiej Policji służbę pełnią nie tylko ludzie, ale także zwierzęta, które dzięki swoim wyjątkowym umiejętnościom są niezastąpione. Bez nich wiele spraw nie dałoby się rozwiązać, a wielu przestępców schwytać, aby odpowiedzieli za swoje czyny. Oczywiście, mowa tutaj o psach służbowych realizujących wiele bardzo istotnych zadań, z którymi żaden człowiek nie dałby sobie rady.

Jednym z takich niezastąpionych czworonożnych funkcjonariuszy jest Ozi „policjant” wyjątkowy pod wieloma względami. Ozi pełni służbę wraz ze swym przewodnikiem w Komisariacie Wodnym Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu. Wyróżnia się nawet wśród innych psów służących w szeregach Policji, gdyż zajmuje się wyszukiwaniem zapachu zwłok ludzkich. W całym kraju jest tylko kilka psów o tej specjalizacji.

Ozi i jego przewodnik, mają już na swoim koncie kilka sukcesów. Ostatni miał miejsce w minioną sobotę 3.02. Wówczas dolnośląscy wodniacy zaangażowani byli do zadań związanych z poszukiwaniem osób zaginionych, którzy ostatni raz widziani byli w rejonie rzeki. Kiedy Ozi wraz ze swoim przewodnikiem na pokładzie służbowej łodzi obserwowali koryto Odry, w pewnym momencie pies wykazał bardzo duże pobudzenie, a następnie wskoczył do wody. Oznaczało to, że w tym właśnie miejscu należy dokładnie sprawdzić dno rzeki.

Powiadomiono policyjnych nurków, którzy wyposażeni w odpowiedni osprzęt weszli do wody. Wiedzieli już gdzie dokładnie szukać, ponieważ wskazanie Oziego było bardzo precyzyjne. Kiedy nurkowie zaszli poniżej lustra wody ujawnili tam ciało, którego fragment odzieży zaczepiony był o wystający element metalowej konstrukcji. Stan rozkładu znalezionych zwłok uniemożliwił ich identyfikację na miejscu zdarzenia, dlatego zostały one zabezpieczone do badań. Dalsze czynności w tej sprawie prawdopodobnie pozwolą policjantom powiązać znalezione zwłoki ze sprawą poszukiwawczą.

Źródło: Komisariat Wodny KWP we Wrocławiu

Facebook