Cyberprzestępcy w rękach policji

cbzc

Funkcjonariusze Wydziału w Kielcach Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości wykonywali czynności w związku z szantażem udostępnienia w Internecie, treści znajdujących się w skradzionym w wyniku rozboju telefonie komórkowym.

Sprawa swój początek miała w połowie ubiegłego roku, kiedy to dwóch mężczyzn w wieku 33 i 36 lat działając wspólnie i w porozumieniu, przy użyciu przemocy i niebezpiecznych przedmiotów w postaci kija bejsbolowego i metalowej rurki dokonali rozboju na 24-letnim pokrzywdzonym, kradnąc przy tym jego telefon komórkowy.

Jak wynika z ustaleń policjantów Wydziału w Kielcach CBZC, podejrzani chcieli prawdopodobnie udostępnić znajdującą się w nim treść w sieci Internet, po uprzednim przełamaniu elektronicznych zabezpieczeń tego urządzenia. Funkcjonariusze ustalili również, że podejrzani jeszcze wielokrotnie podejmowali działania mające znamiona nękania. Dopuścili się również podpalenia dachu nowobudowanego domu należącego do pokrzywdzonego oraz pobicia przy użyciu maczety i kija bejsbolowego pokrzywdzonego i jego ojca.

Przed kilkoma dniami, w wyniku realizacji postanowień Prokuratora Prokuratury Okręgowej Warszawa – Praga w Warszawie funkcjonariusze Wydziału w Kielcach Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości wspólnie z funkcjonariuszami Wydziału do Walki z Przestępczością Samochodową Komendy Stołecznej Policji oraz Centralnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji ”BOA” dokonali zatrzymania podejrzanych o powyższe czyny mężczyzn.

Podczas przeszukania posesji zajmowanej przez podejrzanych, na której prowadzili usługi napraw samochodowych, funkcjonariusze zabezpieczyli liczne nośniki danych informatycznych w postaci telefonów komórkowych, tabletów, notebooków, laptopów, rejestratorów video, a także gotówki w łącznej kwocie ponad 46 tysięcy złotych.  Podjęte działania pozwoliły również na odzyskanie i zabezpieczenie dwóch pojazdów o łącznej wartości około 200 tysięcy złotych, utraconych w 2023 roku na terenie Niemiec, zabezpieczenia przedmiotu przypominającego broń palną oraz urządzenia pozwalającego na dokonywanie kradzieży pojazdów uruchamianych bezkluczykowo.

Z uwagi na grożące podejrzanym surowe kary, w tym za czyn stanowiący zbrodnię, cechujący wysoką społeczną szkodliwością, Sąd Rejonowy dla Warszawy Pragi – Północ w Warszawie zastosował wobec podejrzanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.

 

źródło: CBZC

Facebook