Poszkodowanych zostało co najmniej 300 osób

źródło: CBZC

Funkcjonariusze Zarządu w Gdańsku Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości działając w śledztwie nadzorowanym przez Prokuraturę Rejonową w Tczewie, rozbili zorganizowaną grupę przestępczą, która za pośrednictwem Internetu, na popularnych platformach wystawiała fałszywe ogłoszenia dotyczące sprzedaży różnych przedmiotów.

Metoda działania sprawców polegała na wystawianiu fałszywych ogłoszeń sprzedaży m.in. elektronarzędzi, trampolin, domków dla dzieci i innych przedmiotów na popularnych platformach sprzedażowych. Kupujący, skuszeni atrakcyjnymi cenami oferowanych przedmiotów, wpłacali pieniądze na wskazane konta bankowe lub dokonywali płatności przy użyciu kodów BLIK. Po dokonaniu płatności, kontakt ze sprzedającymi urywał się, a zamówione przedmioty nigdy nie docierały do nabywców. W ten sposób poszkodowanych zostało co najmniej 300 osób.

Sprawcy, aby ukryć swoją tożsamość i tym samym uniknąć wykrycia przez organy ścigania wykorzystywali różne sposoby anonimizacji. Dzięki temu byli przekonani, że mogą bezkarnie dokonywać oszukańczych transakcji, nie przejmując się wykryciem i ściganiem. Stosowana technika wyłudzeń sprawiła, że dochodzenie było wyjątkowo skomplikowane i wymagało intensywnej analizy, a także dużej wiedzy funkcjonariuszy z zakresu tego rodzaju przestępczości.

Działania funkcjonariuszy Zarządu w Gdańsku Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości doprowadziły do ustalenia i namierzenia osób odpowiedzialnych za przestępczy proceder. Na wniosek prokuratora nadzorującego postępowanie z Prokuratury Rejonowej w Tczewie funkcjonariusze CBZC zatrzymali 5 osób powiązanych ze zorganizowaną grupą przestępczą, w tym lidera grupy oraz jej kluczowych członków. W wyniku przeprowadzonych przeszukań w miejscach zamieszkania podejrzanych zabezpieczono dowody, które potwierdziły ich udział w przestępczej działalności. Zatrzymanym osobom w Prokuraturze Rejonowej w Tczewie zostało przedstawionych łącznie 119 zarzutów dotyczących udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz oszustw internetowych. Na wniosek prokuratora, wobec wszystkich zatrzymanych osób sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.

Śledczy będą dążyć do ustalenia kolejnych pokrzywdzonych oraz osób zamieszanych w przestępczy proceder. Niewykluczone są kolejne zatrzymania. Rozbicie tej przestępczej grupy to kolejny krok w walce z cyberprzestępczością i ochroną konsumentów przed oszustwami w sieci. Jednakże wciąż istnieje wiele wyzwań związanych z egzekwowaniem prawa w dziedzinie handlu elektronicznego, dlatego współpraca pomiędzy organami ścigania a społecznością internetową jest kluczowa dla zapewnienia bezpieczeństwa transakcji online.

 

źródło: CBZC

Facebook