Popełnili przestępstwa akcyzowe

źródło: KWP w Katowicach

Śląscy policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Pseudokibiców Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach ustalili i zatrzymali 4 członków zorganizowanej grupy przestępczej w wieku 36-61 lat. 3 mężczyzn i 1 kobieta powiązani byli ze środowiskiem pseudokibiców dwóch śląskich klubów piłkarskich.

Grupa zajmowała się wprowadzaniem do obrotu na terenie województwa śląskiego znacznych ilości wyrobów tytoniowych bez polskich znaków akcyzy oraz krajanki tytoniowej pochodzących z Białorusi, Ukrainy i Rosji. Jak ustalili śledczy, główny kierujący grupą 36-latek koordynował wprowadzenie do obrotu ponad 4 mln sztuk papierosów bez polskich znaków akcyzy i 1900 kg krajanki tytoniu, powodując łączne straty Skarbu Państwa w kwocie blisko 7,3 mln złotych.

Z przestępczego biznesu uczynił sobie stałe źródło dochodu, rozprowadzając wyroby na szeroką skalę jednocześnie nabywając je, magazynując wbrew przepisom ustawy, a następnie sprzedając za pośrednictwem wspólników.

Policjanci wraz z funkcjonariuszami Małopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego z Krakowa wkroczyli jednocześnie do 4 miejsc na terenie Śląska, w których zatrzymali członków przestępczego biznesu. W jednym z mieszkań śledczy zabezpieczyli gotówkę w kwocie 80 tysięcy złotych.

Wszyscy usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i odpowiedzą za liczne przestępstwa akcyzowe, do których się przyznali. Grozi im kara do 8 lat więzienia. Szef szajki usłyszał ponadto zarzut kierowania zorganizowaną grupą przestępczą i został tymczasowo aresztowany. Grozi mu do 15 lat za kratami.

źródło: KWP w Katowicach

Facebook