Fascynujące oblicza kryminologii

fragm.okładki wyd. PWN

Kryminologia i kryminalistyka od wielu lat cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem, nie tylko ze strony studentów, ale i osób, które pasjonują się tematyką kryminalną. Odpowiedzią na rosnący apetyt na wiedzę stają się różnego rodzaju kursy i szkolenia, zarówno stacjonarne, jak i on-line. Informacje o sposobach postępowania sprawców przestępstw, profilowaniu kryminalnym czy poszukiwaniach osób zaginionych stały się ogólnodostępne. W social mediach powstało wiele grup o tematyce kryminalnej, w której sprawy dotychczas nierozwiązane przez tzw. Archiwum X są nieustannie analizowane. Zbrodnie fascynują, a tajemnicze okoliczności niewyjaśnionych zaginięć znajdują się na celowniku nie tylko dziennikarzy i dziennikarek. Wiedza zawarta w Internecie ma jednak pewne niedoskonałości. Często brakuje jej elementarnego rdzenia teoretycznego i podstaw naukowych. Jest pochodną powielanych, zasłyszanych informacji, nie raz plotek, domysłów, tudzież zlepkiem newsów okraszonych komentarzami. Warto zachować pewien dystans do tego, co czytamy w sieci, a mówiąc jeszcze inaczej, poszukiwać naukowych fundamentów bazujących na sprawdzonych metodach badawczych.

Jednym z takich wiarygodnych źródeł wiedzy o przestępczości są niewątpliwie podręczniki akademickie. To w nich zawarte są najrzetelniejsze informacje, a także dane i wyniki badań przeprowadzonych przez ekspertów i ekspertki w swoich dziedzinach. Przykładem nowoczesnego podręcznika jest z pewnością „Kryminologia. Teoria i praktyka” opracowany pod kierunkiem Piotra Chomczyńskiego, Przemysława Frąckowiaka i Dagmary Woźniakowskiej. Prawdziwa skarbnica wiedzy dla tych, którzy chcą poznać interdyscyplinarny charakter kryminologii, pozbawionej ograniczeń, wychodzącej naprzeciw zapotrzebowaniu na wiedzę o przestępczości. Lata temu, gdy miałam przyjemność pisać pracę licencjacką, nie było na rynku tak ciekawych i kompleksowych opracowań. Wydawnictwo PWN pokazało, że można wydać podręcznik, który przyciąga uwagę nawet tych, którzy dotąd nie interesowali się kryminologią.

To może trochę liczb. „Kryminologia. Teoria i praktyka” waży blisko 2 kilogramy (ważyłam), liczy 816 stron, podzielona jest na 5 części, łącznie zawiera 47 rozdziałów. Czym się różni ta publikacja od innych podręczników akademickich? W skrócie, wszystkim. Jest obszerna (kompleksowa), przejrzysta, napisana w sposób ciekawy i zrozumiały dla nowicjuszy. Porusza szeroki wachlarz aspektów związanych z kryminologią, obrazując złożoność omawianych zagadnień. Świeżość podręcznika dostrzegalna jest na każdej stronie, od kolorowych rycin, wykresów i tabel, poprzez wytłuszczenia zagadnień, po wyróżnienia ciekawostek w formie „Czy wiesz że…”. To naprawdę miłe dla oka zaprezentowanie unikalnej wiedzy sprawia, że chce się czytać kolejne rozdziały, a sama obszerność publikacji nie przeraża, lecz zachęca, aby iść dalej.

Zatem idźmy. Czego dowiecie się z tego podręcznika? Byłoby prościej odpowiedzieć na pytanie, czego się nie dowiecie. Dzięki wiedzy zawartej w „Kryminologia. Teoria i praktyka” popłyniecie nurtami kryminologii, przyjrzycie się dokładnie obliczom przestępczości w Polsce, a także przeczytacie o czynach zabronionych stypizowanych w kodeksie karnym. Autorzy dołożą wszelkich starań, abyście się nie nudzili. Każdy rozdział kończy się pytaniami zachęcającymi do dyskusji, a przy niektórych z omawianych zagadnień pojawiają się kazusy (polecam uwadze). Blisko 800 stron teorii bazującej na wynikach badań naukowych, projektach i doświadczeniu naukowych autorów. Do dyspozycji macie solidną porcję wiedzy o zabójcach i zabójstwach, agresji i przemocy domowej, a także dość szczegółowo omówioną problematykę przestępstw seksualnych. Podręcznik doskonały dla tych, którzy stawiają swoje pierwsze kroki na kryminologicznej ścieżce, ale również zaczerpną z niego wiedzę specjaliści z różnych dziedzin. W treści pojawia się sporo pytań i postulatów, kwestii spornych, a także problemów, które czekają na nowe rozwiązania prawne.

Polecam ten podręcznik wszystkim, których interesują zagadnienia mieszczące się w obszarze kryminologii i wiktymologii. Szczególnie studentom, którzy dzięki tej wiedzy będą mogli szerzej spojrzeć na poruszane zagadnienia. Czytelnikom poszukującym najnowszych danych, statystyk i informacji związanych ze zjawiskiem przestępczości. Na końcu każdego z 47 rozdziałów znajdziecie zalecaną literaturę, zarówno podstawową, jak i rozszerzoną. Oprócz tego liczne odesłania do wiarygodnych źródeł naukowych, kody QR i unikatowe ilustracje. Szczegóły mają znaczenie, a ta publikacja jest dopracowana w każdym szczególe. Przyjazna dla czytelnika, i co najważniejsze, wysoko oceniana pod względem merytorycznym. Wiele się z tej książki nauczyłam, mimo że o sprawach kryminalnych piszę od wielu lat. Warto sięgnąć po ten kompleksowy i najświeższy podręcznik do kryminologii. Czeka Was naprawdę fascynująca przeprawa przez ciekawe i ważne zagadnienia. Żyjemy w czasach, w których dostęp do informacji jest coraz łatwiejszy, ale nie zawsze sięgamy po wiarygodne źródła.

Zachęcam do budowania poglądów dotyczących kryminologii w oparciu o wiedzę przekazywaną przez ekspertów i badaczy, którzy znają poruszane problemy od podszewki. Teorie, koncepcje, pomiary, badania, problemy i wyzwania – wszystko to znajdziecie w podręczniku wydanym przez PWN „Kryminologia. Teoria i praktyka”. Życzę miłej lektury, spełniającej Wasze oczekiwania i zaspokajającej głód wiedzy. Nauka jest piękna, nawet jeśli dotyka tej brzydszej strony ludzkiej działalności. Podręcznik przeczytałam w kilka nocy, ale nie odkładam go na półkę, zbyt wiele z poruszanych w nim problemów zasługuje na uwagę opinii publicznej. Z pewnością do niego wrócę.

Redakcja naukowa: Piotr Chomczyński, Przemysław Frąckowiak, Dagmara Woźniakowska
Tytuł: Kryminologia. Teoria i praktyka
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
Rok wydania: 2024
Liczba stron: 816

Facebook