Walka z pedofilią.

cbzc

Walka z seksualnym wykorzystaniem osób małoletnich i przeciwdziałanie udostępnianiu materiałów przedstawiających takie wykorzystanie w Internecie, jest jednym z zadań policjantów Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości. W ostatnim tygodniu funkcjonariusze kolejny raz uderzyli w sprawców przestępstw, o charakterze seksualnym przeprowadzając na terenie całego kraju operację „Dakota”.

359 funkcjonariuszy biorących udział w operacji, zatrzymało łącznie 66 osób w wieku od 19 do 72 lat, spośród których 62 osoby podejrzane są o posiadanie, udostępnianie w Internecie i produkcję materiałów przedstawiających seksualne wykorzystanie osób małoletnich. Policjanci przeprowadzili 103 przeszukania, w trakcie których ujawnili i zabezpieczyli ponad 166 tys. plików z nielegalnymi treściami, zabezpieczając łącznie 1280 różnego rodzaju nośników danych w tym komputerów i telefonów. Wśród zabezpieczonych materiałów znajdują się pliki, przedstawiające drastyczne przypadki wykorzystywania dzieci nawet w wielu niemowlęcym.

W ramach prowadzonej operacji nawiązano współpracę z amerykańskimi (FBI) i brytyjskimi (NCA) służbami. W wyniku tych działań ustalono mężczyznę, który produkował materiały o pedofilskim charakterze z udziałem swojej kilkuletniej córki oraz innego mężczyznę, który w dwóch przypadkach wytwarzał takie materiały z udziałem kilkuletnich dzieci pozostających z nim w bliskich relacjach.

Kolejna ustalona osoba, pomagała przeprowadzać remonty mieszkań u rodzin, od wielu lat znanych mężczyźnie, dzięki czemu miał możliwość ukrywania kamery w łazience i nagrywania osób małoletnich. Jeszcze inny wyszukiwał na portalach społecznościowych zdjęcia małoletnich dziewcząt, robione z ukrycia, i podając się za kobietę, nawiązywał z nimi kontakt on-line, szantażując je do wysyłania kolejnych obscenicznych materiałów. Na tę chwilę ujawniono trzy ofiary tego mężczyzny.

To kilka najbardziej drastycznych przykładów ujawnionych w trakcie prowadzonej operacji. Wszystkie te osoby usłyszały zarzuty karne przeciwko wolności seksualnej i obyczajności. Decyzją sądów 25 podejrzanych zostało tymczasowo aresztowanych.

Cała operacja była ściśle koordynowana z Departamentem ds. Cyberprzestępczości i Informatyzacji Prokuratury Krajowej, a także prokuraturami w całym kraju. Współpraca odbywała się również na poziomie międzynarodowym m.in. z EUROPOL-em i amerykańską organizacją walczącą z tego rodzaju nadużyciami NCMEC (National Center for Missing and Exploited Children).

W przeprowadzenie operacji DAKOTA, zaangażowani zostali funkcjonariusze posiadający odpowiednie przygotowanie merytoryczne oraz psychologiczne, pozwalające na pracę z bardzo obciążającym materiałem dowodowym. Opisywana operacja o szerokiej skali działań analitycznych i operacyjnych to duże wyzwanie i odpowiedzialność w podejmowaniu decyzji. Warto tutaj zaznaczyć, że jest to już czwarta taka operacja Biura, a łącznie zatrzymano już 223 osoby, z czego 88 zostało tymczasowo aresztowanych. W wyniku przeprowadzonych 378 przeszukań zabezpieczono niemal 700 tys. plików z nielegalnymi treściami.

Teraz przed śledczymi żmudna i niezwykle czasochłonna praca z setkami tysięcy zabezpieczonych plików. Praca niezwykle obciążająca, z uwagi na drastyczne treści zawarte na zdjęciach i filmach o charakterze pedofilskim. W wyniku tej analizy będą podejmowane dalsze decyzje co do przedstawiania podejrzanym kolejnych zarzutów karnych i ewentualnego zatrzymania kolejnych osób.

Ze względu na szczególny charakter ujawnionych przestępstw, i mając na uwadze ochronę ofiar przed wtórną wiktymizacją, nie udzielamy bliższych informacji.

 

źródło: CBZC

Facebook