„Dzieci siostry Bernadetty” [zapowiedź]

źródło: KOMMITET PR 

W październiku kanał CBS Reality zaprasza na premierę dokumentu „Dzieci siostry Bernadetty”. Dwuczęściowy program dokumentalny opowiada o dwóch historiach, które wstrząsnęły całą Polską. Dokument otwiera sprawa zaginięcia ośmioletniego Mateusza z Rybnika, która z kolei przyczyniła się do odkrycia mrocznej tajemnicy ośrodka wychowawczego sióstr boromeuszek w Zabrzu. Byli podopieczni placówki w dzieciństwie doświadczyli fizycznej i psychicznej przemocy z rąk sióstr i współwychowanków. W programie ze szczegółami opowiadają o tym, co przeżyli za murami ośrodka oraz jaki to miało wpływ na ich dalsze losy. W dokumencie udział wzięli eksperci pracujący przy śledztwie i przesłuchaniach dzieci, a autorzy programu dotarli również do rodziców małego Mateusza.

Punktem wyjścia dokumentu jest sprawa zaginięcia małego Mateusza w 2006 roku. O jego zabójstwo oskarżony został jeden z byłych wychowanków ośrodka. W trakcie zeznań opowiedział o swych doświadczeniach z dzieciństwa i dzięki temu wyszły na jaw ukrywane przez lata tajemnice placówki.

Dokument szuka odpowiedzi na pytania dotyczące traum z dzieciństwa i tego, czy można sobie z nimi w dorosłym życiu poradzić. Może lepiej o nich zapomnieć i próbować żyć dalej? A może dawne ofiary mogą stać się tylko oprawcami? Twórcy dokumentu przeprowadzili wiele długich rozmów z byłymi wychowankami, ich rodzinami, psychologami oraz ekspertami zaangażowanymi w sprawę. W tym gronie są m.in. Anna Malinowska, dziennikarka katowickiego oddziału „Gazety Wyborczej”, która jako pierwsza opisała sprawę ośrodka boromeuszek, były pracownik kuratorium czy była nauczycielka ośrodka, która adoptowała jedną z wychowanek.

Premierowa emisja dwuodcinkowego programu już 26 i 27 października o 22:00 na CBS Reality.

źródło: KOMMITET PR

Facebook