Wojna o dziecięcą inteligencję

fragm.okładki "Sieroty z Davenport" Marilyn Brookwood/ wyd. ArtRage

Dzieci, które falami napływały do Davenport, nie miały niczego, poza nadzieją na lepsze życie. Niektóre z nich pochodziły z biednych rodzin, inne zaś z rodzin, jak to wówczas określano, przestępczych. Były w różnej kondycji fizycznej i psychicznej, z reguły biedne, zaniedbane i wystraszone. Wiele z nich zapewniano, że kiedyś wrócą do swoich domów, ale to były puste słowa. W czasach Wielkiego Kryzysu Sierociniec Davenport Home ofiarował schronienie dla niemowląt, dzieci i nastolatków. Stał się także miejscem, które wywarło znaczący wpływ na psychologię rozwoju dziecka i badania mózgu.

Nakładem Wydawnictwa ArtRage ukazała się książka psycholożki Marilyn Brookwood specjalizującej się w badaniach procesów umysłowo-poznawczych u dzieci. Zainteresowania naukowe Marilyn od zawsze koncentrowały się wokół kognitywistyki, zaś jej najnowsza publikacja „Sieroty z Davenport” poświęcona jest historii eugeniki oraz badaniom inteligencji dzieci w latach 30. XX wieku. Autorka przybliża mało znane opinii publicznej wyniki niekonwencjonalnych badań w psychologii wczesnego rozwoju i nierówności. Nakreśla ramy polityki eugenicznej w czasach Wielkiego Kryzysu przybliżając innowacyjne myślenie psychologów. Oprócz tego ukazuje wpływ odkryć naukowców z Iowa na reformy w edukacji, sądownictwie czy szkoleniach medycznych.

By sięgnąć do korzeni współczesnej psychologii rozwoju dziecka, warto poznać kulisy ciężkiej pracy, jaką miała do wykonania grupa psychologów blisko sto lat temu. Na łamach tej publikacji znajdziecie wiele nazwisk, jednak kluczowe odkrycia pozostaną przypisane Marie Skodak i Haroldowi Skeelsowi. Autorka w sposób szczegółowy naświetla sylwetki znakomitych naukowców, ich pasje i zaangażowanie w badania ludzkich zachowań. Dzięki Marilyn Brookwood poznacie kulisy badań dobrostanu dzieci w latach 30. XX wieku. Dowiecie się, jak przebiegał proces adopcji dzieci oraz modernizacja systemu sierocińców w stanie Iowa. W książce splatają się ze sobą elementy historyczne z wiedzą psychologiczną. Niemal w każdym rozdziale przytaczane są wyniki kolejnych, przełomowych badań. Z tej historii dowiecie się również, jakie stosowano niekonwencjonalne rozwiązania w zakresie opieki nad dziećmi, a także poznacie skutki osobliwych eksperymentów.

Sieroty z Davenport” z pewnością trafią do serc czytelników, których zainteresowania koncentrują się wokół kognitywistyki, psychologii rozwoju, a w szczególności wczesnego rozwoju mózgu. Marilyn przygotowała niezwykle bogatą w wiedzę, fakty i liczne odwołania do odkryć naukowców publikację, zasługującą na uwagę nie tylko środowiska akademickiego. Warto podkreślić, że owe odkrycia, zapoczątkowane w Iowa, przełożyły się na wyniki kolejnych eksperymentów i programów realizowanych współcześnie. Wiedza o mózgu dziecka ma swoją bogatą historię, czego dowodzi obszerna bibliografia zamieszczona na ostatnich kartach tej książki. Autorka konsultowała się nie tylko z psychologami, ale także z neurologami, archiwistami i historykami. Dzięki tej zaangażowanej pracy, pełnej pasji, powstała wartościowa i fascynująca opowieść o umysłach dzieci.

Co ciekawe, Marilyn Brookwood udało się nawiązać kontakt z dorosłym wychowankiem Davenport, który także był poddawany badaniom Skeelsa. Warto się zapoznać z tymi cennymi wspomnieniami, będącymi jednocześnie żywą lekcją historii. Polecam książkę także tym, którzy wciąż zastanawiają się, jakie czynniki mają decydujący wpływ na inteligencję młodego człowieka – środowisko czy dziedziczenie. Dużo w tej publikacji miejsca poświęcono właśnie inteligencji, metodom jej badania, testom i wynikom przeprowadzanych badań. Naukowcy z Iowa wykonali ogrom pracy, ale ich odkrycia spotykały się także z nieprzychylnym stanowiskiem środowiska. Skąd ta krytyka? Czyżby sierociniec Davenport hamował rozwój dzieci? Zachęcam do poznania tła „wojny w psychologii” i powodów, dla których badacze znaleźli się w ogniu krytyki. To także ważna część prawdy o przymusowej sterylizacji i „zbrodniach bycia”.

Autor: Marilyn Brookwood
Tłumaczenie: Kaja Gucio
Tytuł: Sieroty z Davenport
Wydawnictwo: Wydawnictwo ArtRage
Rok wydania: 2024
Liczba stron: 427

Facebook