Zdarzenia o charakterze terrorystycznym

Policja Mazowiecka

15 marca w Teatrze Powszechnym im. Jana Kochanowskiego w Radomiu odbyły się ćwiczenia zorganizowane przez KWP zs. w Radomiu. Scenariusz szkolenia dotyczył między innymi prowadzenia działań kontrterrorystycznych przez policyjnych specjalsów w przypadku wystąpienia zdarzenia o charakterze terrorystycznym.

Sam epizod zakładał, że do budynku radomskiego teatru wdarli się uzbrojeni napastnicy, raniąc przy okazji dwoje przechodniów znajdujących się w okolicach budynku. Informacja o tym zdarzeniu, poprzez Wojewódzkie Centrum Powiadamiania Ratunkowego trafiło do Policji. Pomocy poszkodowanym udzielili ratownicy medyczni z KWP.  W środku budynku znaleźli się także zakładnicy. Na miejsce w pierwszej kolejności skierowano policjantów z Nieetatowej Grupy Realizacyjnej KMP w Radomiu, którzy potwierdzili realne zagrożenie. W Komendzie Miejskiej Policji w Radomiu zarządzono alarm i wszczęto operację policyjną. Zebrał się Sztab Dowódcy Operacji oraz przekazano informacje do KWP zs. w Radomiu. Do działań skierowano Samodzielny Pododdział Kontrterrorystyczny Policji w Radomiu. Dalsza część scenariusza zakładała podjęcie negocjacji z terrorystami. Ich celem było doprowadzenie do poddania się sprawców sytuacji kryzysowej i uwolnienia zakładników, w rolę których wcieli się między innymi uczniowie Szkół im. 72 Pułku Piechoty w Radomiu. Teren, na którym doszło do ataku został zabezpieczony przez policjantów z Oddziału Prewencji Policji w Radomiu oraz żołnierzy 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej, a także strażaków z Państwowej Straży Pożarnej. W Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym przygotowano łóżka dla osób z obrażeniami ciała powstałymi w wyniku ataku terrorystycznego.

Ponieważ terroryści zagrozili, że w przypadku, gdy nie zostaną spełnione ich żądania, zaczną zabijać przetrzymywane osoby, dowodzący działaniami podjął decyzję o szturmie. Finałem było odbicie zakładników z rąk napastników oraz  zatrzymanie terrorystów. Ćwiczenia zakończyły się dekontaminacją osób przebywających w budynku, którą przeprowadzili strażacy z radomskiej komendy PSP.

Jednym z głównych celów szkolenia było zgranie i synchronizacja działań służb mundurowych oraz jednostek pozapolicyjnych. Szkolenia, w których policjanci biorą  udział, pozwalają nie tylko przetestować obowiązujące procedury, ale przede wszystkim lepiej przygotować się na potencjalne zagrożenia

źródło: Policja Mazowiecka

Facebook