Kulisy zawodu profilera

fragm.okładki Jana Monroe "Serca ciemności" wyd. znak literanova

Blisko ćwierć wieku służby w FBI, w tym kilkuletnie doświadczenie w tworzeniu profilów kryminalnych. Dodatkowe atuty to wiedza i kompetencje uprawniające do sprawowania funkcji zastępczyni dyrektora Wydziału Cyberprzestępczości. Silna i zdeterminowana, ambitna i konsekwentna. Przed Wami agentka specjalna, która wywarła realny wpływ na kształt FBI. Jana Monroe, kobieta, której życiorys napisała ona sama, pokonując kłody rzucane na każdym szczeblu kariery.

Niemal każdy miłośnik kina z dreszczykiem zna mechanizmy wzbudzania emocji u widza. Film ma swój intrygujący początek i zaskakujący koniec, a utalentowani i podziwiani aktorzy w blasku fleszy prężą się ściankach. Popkultura to w gruncie rzeczy dobra zabawa. A co, jeśli sceny grozy są echem prawdziwych zdarzeń, a dramat ukazany w dwugodzinnym seansie w istocie trwał o wiele, wiele dłużej? Jeśli jesteście zachwyceni „Milczeniem owiec”, to z pewnością chętnie sięgnięcie po książkę Jany Monroe wydaną przez Wydawnictwo Znak Literanova. To właśnie z jej doświadczenia w pracy z seryjnymi mordercami korzystali znani i lubiani aktorzy i aktorki. Nic dziwnego, w końcu Jana odpowiadała za analizę najcięższych zbrodni, takich, o których szczegółach mało kto miał ochotę z nią rozmawiać. Prawdą jest, że nawet koledzy po fachu mdleli na widok wyglądu jej gabinetu. Dlaczego? To słodki sekret, odpowiedzi szukajcie w książce.

„Serca ciemności” są zapisem wieloletniej pracy w fabryce koszmarów w Jednostce Nauk Behawioralnych (zwanej BSU). Autorka z pasją opisuje kolejne stadia rozwoju kariery, która od samego początku nie była usłana różami. Jaką cenę przyszło jej zapłacić za realizację marzeń, komu podpadła swoim ciętym językiem i czy warto było walczyć o naprawę świata? O tym dowiecie się z lektury, mogę zasygnalizować, że Jana jest z pewnością nietuzinkową i wyjątkową kobietą, której zasług dla FBI nie sposób pominąć. Jeśli interesują Was kulisy walki z przestępczością, brutalny świat, w którym przemoc jest na porządku dziennym, to koniecznie zajrzyjcie do „Serc ciemności”. Autorka nie oszczędza drastycznych szczegółów zbrodni, które znalazły się w kręgu zainteresowania FBI. Warto podkreślić istotny fakt, że Jana była zaangażowana w sprawy Teda Bundy’ego, Jeffreya Dahmera, Edmunda Kempera czy Aileen Wuornos.

Poznając życiorys Monroe przekonacie się, jak ciężką pracę musiała wykonać, aby zrealizować wymarzony cel. Każdy przyzna, że BSU to klejnot w koronie FBI. Trafiają tam najlepsi z najlepszych, a sprawy, którymi się zajmują, należą do tych najcięższych gatunkowo. Niewyjaśnione zabójstwa, brutalne gwałty, analiza śladów pozostawionych przez sprawcę lub sprawców – wszystko to trafiało pod lupę Monroe, wyjątkowej agentki specjalnej, która uporem i wiedzą walczyła także ze stereotypami w służbach.

Prawdziwy rarytas dla koneserów literatury true crime. „Serca ciemności” otwierają wrota do świata przerażających zbrodni, skomplikowanych śledztw i mrocznej natury ludzkiej. To właśnie umysł przestępcy stanowił wielką zagadkę, którą Monroe starała się rozwiązać w trakcie wieloletniej służby. Czy ostatecznie udało jej się znaleźć odpowiedzi na pytania o motywy zbrodni i przyczyny wynaturzeń? O tym przekonacie się czytając książkę, w której autorka przybliża sylwetki seryjnych zabójców, masowych zbrodniarzy, nekrofilów i sadystów. Interesujące? Oczywiście, tym bardziej że z wieloma z nimi miała możliwość przeprowadzenia rozmów w cztery oczy. Co szczególnie utkwiło w jej pamięci, w jaki sposób postrzegała czyny i sprawców, a także żony i partnerki seryjnych morderców? Na te pytania także odpowiedzi szukajcie w „Sercach ciemności”.

Książka bez wątpienia interesująca dla tych, którzy chcą poznać kulisy tworzenia i funkcjonowania BSU, bez efektów specjalnych, ale za to o agentach specjalnych. Lektura dla zafascynowanych ścieżkami behawioralnymi w życiu seryjnych zabójców. Jana opowiada zarówno o sprawcach, jak i o ofiarach, starając się pokazać szeroki zakres działań, jakie podejmowała w ramach ponad dwudziestoletniej służby w FBI. Bez lukrowania i samozachwytów, z emocjonalnym dystansem i perspektywą nakreśla wady i zalety pracy w strefie mroku. Zdarzenia, o których opowiada, zadziwiają, szokują, przerażają, ale i skłaniają do refleksji nad normalnością i nienormalnością ludzkich zachowań. Warto zapoznać się z jej wspomnieniami i przemyśleniami, by szerzej spojrzeć na poruszaną problematykę seryjnych morderców. Macie niepowtarzalną okazję przyjrzenia się zawodowi profilera działającego w strukturach FBI. Nadszedł czas na poznanie tajemnic mieszczących się w podziemiach BSU.

Autor: Jana Monroe
Tłumaczenie: Jan Dzierzgowski
Tytuł: Serca ciemności
Wydawnictwo: Znak Literanova
Rok wydania: 2024
Liczba stron: 347

Facebook