Uniemożliwił ofierze wyjście z płonącego budynku

Pomorska Policja

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku zatrzymali sprawcę zabójstwa, do którego doszło w sierpniu 2020 roku.

Do pożaru altany na terenie ogrodów działkowych w Gdańsku, w którym ujawniono zwłoki mężczyzny, doszło w nocy z 29 na 30 sierpnia 2020 roku.

Na miejscu pożaru pracowali policjanci grupy dochodzeniowo- śledczej, kryminalni, biegły z zakresu pożarnictwa. Policjanci przesłuchali okolicznych mieszkańców, ustalano świadków, których zeznania mogły pomóc w wyjaśnieniu sprawy. Na miejscu zabezpieczono wiele śladów i dowodów przestępstwa. Biegły z zakresu pożarnictwa, już podczas pierwszych oględzin wykazał, że wysoce prawdopodobną przyczyną pożaru było podpalenie, a następnie wydał opinię potwierdzającą wstępne ustalenia.

Ponadto policjanci podczas pracy nad sprawą dowiedli, że sprawca skutecznie uniemożliwił swojej ofierze wyjście z płonącego budynku.

Śledztwo w tej sprawie wszczęła Prokuratura Rejonowa Gdańsk- Oliwa w Gdańsku. Nad jej rozwiązaniem pracowali policjanci z wydziału dochodzeniowo- śledczego i kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku, których wspomagali policjanci z innych specjalistycznych wydziałów.

Policjanci i prokurator pracowali nad ustaleniem i zatrzymaniem sprawcy tego przestępstwa. Śledczy sprawdzili wiele wątków, analizowali zebrane materiały, przeprowadzono wiele analiz kryminalistycznych, zabezpieczono monitoringi oraz zrealizowano wiele czynności operacyjnych. Na podstawie zgromadzonych materiałów typowano osoby, które mogły mieć związek ze sprawą. Wykorzystano najnowsze metody badawcze, prokurator powoływał biegłych, którzy wydawali opinie m.in. poligraficzne, psychologiczne, jak również te z zakresu pożarnictwa oraz genetyki. W efekcie tych czynności pozyskano nowe, istotne dowody na temat tej zbrodni oraz jej potencjalnego sprawcy.

Szczegółowa i skrupulatna praca policjantów pozwoliły na ustalenie tożsamości i miejsca pobytu mężczyzny podejrzanego o dokonanie tej zbrodni. Na podstawie postanowienia wydanego przez Prokuraturę Rejonową Gdańsk Oliwa w Gdańsku, w środę przy wsparciu policjantów z Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji, doszło do zatrzymania 33-letniego mieszkańca Gdańska.

Zatrzymany usłyszał zarzut zabójstwa, decyzją sądu został tymczasowo aresztowany. Grozi mu kara dożywotniego pozbawienia wolności.

 

źródło: Policja Pomorska

Facebook