Wykładowcy wyszkoleni z taktyki i techniki

źródło: Szkoła Policji w Słupsku

Dwójka wykładowców słupskiej Szkoły Policji doskonaliła swoje umiejętności pod okiem specjalistów z Kanady, Izraela i Serbii.

Podinsp. Krzysztof Plumbaum i mł.asp. Jakub Sawicki, którzy specjalizują się taktyce i technice interwencji doskonalili swoje umiejętności pod okiem instruktorów systemu KAPAP. Byli wśród nich Avi Nardia, Eyal Goldshten oraz Carlos Newton – specjalista MMA mistrz federacji UFC z 2001 roku i Źeljko Vujćić mistrz obsługi broni oraz strzelań w warunkach bojowych.

Pierwsza część zajęć poświęcona była obezwładnianiu napastnika w parterze, obronie w parterze i obezwładnianiu agresywnego napastnika w zespole dwu osobowym skupiając się na rożnego rodzaju przejściach i dźwigniach mogących ułatwić doprowadzenie napastnika do pozycji tzw. bezpiecznej dogodnej do założenia kajdanek.

Carlos Newton omówił i zademonstrował działanie podstawowych punktów – znajdujących się na ciele człowieka – mogących w znacznym stopniu ułatwić funkcjonariuszom obezwładnienie napastnika.

Kolejny blok zajęć pod okiem Avi Nardia i Eyal Goldshten obejmował tematykę dotyczącą zagrożeń jakie niosą za sobą ataki niebezpiecznymi narzędziami (pałka i nóż) oraz sposobom obrony przed tymi zagrożeniami z wykorzystaniem siły fizycznej oraz pałki teleskopowej typu „BATON”.

Prowadzący zajęcia zaprezentowali techniki walki różnymi rodzajami noża, skupiając się na 12 miejscach – okolice szyi, głowy, barków, brzucha, podbrzusza, pachwin i krocza (tam gdzie znajdują się główne naczynia krwionośne jak i sploty nerwowe, na które atak niesie największe zagrożenie dla życia i zdrowia człowieka).

 

 

Specjaliści zaprezentowali techniki obrony przed nożem lub bronią palną z jednoczesnym wyeliminowaniem napastnika lub napastników z walki. Pokazy polegały na różnego rodzaju dźwigniach, blokach, ciosach, kopnięciach, przejściach i zbiciach zmierzających do obezwładnienia osoby lub eliminacji zagrożenia.
Pokazy te policjanci potraktowali jako ciekawostkę,ponieważ zapisy w aktualnie obowiązujących w Polsce przepisach nie zezwalają na ich zastosowanie. Jak twierdzili prowadzący zajęcia w Izraelu zna je każdy funkcjonariusz, żołnierz czy agent ochrony. Jest to związane ze specyfiką ich pracy oraz z coraz częściej występującym zagrożeniem terrorystycznym.

Zajęcia strzeleckie poprowadził Źeljko Vujćić. Serbski specjalista skupił się na różnych aspektach obsługi broni krótkiej przez funkcjonariuszy. Jej jak najszybszego dobycia, przeładowania i złożenia się do strzału oraz wymiany magazynka z wykorzystaniem lewej jak i prawej ręki.

źródło: Szkoła Policji w Słupsku

Facebook