Dzieło warte kilkaset tysięcy złotych

źródło:KSP

Stołeczni policjanci z wydziału kryminalnego zabezpieczyli kolejny obraz. Dzieło Jana Styki pt. „Neron w Baiae” wystawione do sprzedaży w jednym z warszawskich domów aukcyjnych było zarejestrowane w Katalogu Strat Wojennych prowadzonym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Policjanci stale monitorują rynek antykwaryczny, sprawdzają oferty domów aukcyjnych i galerie, korzystają z Krajowego Wykazu Zabytków Skradzionych lub Wywiezionych za Granicę Niezgodnie z Prawem. Na przestrzeni ostatnich lat policjanci Wydziału Kryminalnego KSP odzyskali dziesiątki unikatowych obrazów oraz dzieł sztuki, których wartość można szacować w milionach euro.

Tym razem policjanci ustalili, że obraz Jana Styki pt. „Neron w Baiae” został wystawiony do sprzedaży w jednym z domów aukcyjnych na terenie Warszawy. Dzieło było zarejestrowane w Katalogu Strat Wojennych prowadzonym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wartość obrazu szacowana jest na kilkaset tysięcy złotych. Funkcjonariusze sprawdzają, w jaki sposób płótno znalazło się w domu aukcyjnym i czy pracownicy wiedzieli o jego pochodzeniu.

Oferowane dzieło Jana Styki przedstawia Nerona – cesarza rzymskiego – siedzącego w kamiennym fotelu z tygrysem u stóp. W tle widoczna jest góra ziejąca ogniem, która zniszczyła nie tylko Baiae, ale również Pompeje. Postać Nerona, w kompozycji Jana Styki, została ujęta z profilu z niezwykle niepokojącym wyrazem twarzy oraz nieobecnym spojrzeniem w dal. Dzięki użyciu diagonalnych podziałów, wyznaczonych choćby przez sposób umiejscowienia fotela z siedzącym w nim głównym bohaterem przedstawienia, kompozycja oferowanego obrazu wydaje się pełna ruchu mimo statyczności postaci. Obecnie płótno znajduje się w Muzeum Narodowym w Warszawie.

 

źródło:KSP

Facebook