Psychopaci i psychopatki

fot. Anna Ruszczyk

Psychopaci są wśród nas, byli i będą. Stanowią nieodłączny element społecznej układanki. Choć filmowcy robią wszystko, co w ich mocy, aby psychopaci wzbudzali w nas autentyczny strach, nie dajmy się zwieść, ludzie z takimi zaburzeniami niekoniecznie muszą być wyrachowanymi kryminalistami. Na rynku książki ukazało się już wiele pozycji poświęconych psychopatii, tym samym swój głos w tej ważnej i interesującej materii oddali kryminolodzy, psycholodzy, psychiatrzy i socjolodzy. Zjawisko psychopatii nieustannie fascynuje zarówno środowisko naukowców, jak i osoby, które zawodowo nie mają styczności z psychopatami. A może właśnie mają, tylko o tym nie wiedzą? Może to ich szef, koleżanka z pracy, bądź klienci zasługują na miano psychopatów. Nie tylko miano, ale i właściwą diagnozę. Pytania brzmią: Kim są psychopaci i co o nich tak naprawdę wiemy? Czy stanowią dla nas i dla samych siebie realne zagrożenie? Czy każdy psychopata myśli o tym, aby kogoś zabić, zranić, oszukać lub zniszczyć? Psychopatki są bardziej niebezpieczne od ich męskich odpowiedników? Kiedy człowiek staje się psychopatą, czy jest to proces jednodniowy, czy wieloletni? Jakie czynniki wpływają na rozwój zaburzeń psychicznych? Mnóstwo pytań na które odpowiedzi znajdziecie w najnowszej książce Marka Freestone’a „Jak rozpoznać psychopatę”.

Czytając kolejne rozdziały będziecie mieli okazję poznać sylwetki osób u których zdiagnozowano psychopatię. Poznacie historie smutne, pełne drastycznych i tragicznych epizodów. Każda z opowieści przyniesie odpowiedzi na pytania o etiologię psychopatii, jej uwarunkowania, przyczyny i konsekwencje. Mark podzieli się z wami doświadczeniem zza krat i oddziałów psychiatrycznych, w końcu kilkanaście lat obserwacji i badań zaburzeń psychicznych zaowocowały konkretną wiedzą, którą warto wydobyć na światło dzienne. Dlaczego? Ponieważ wokół psychopatii narosło wiele szkodliwych mitów, nadal posiłkujemy się karykaturą psychopatów, zadowalając się stereotypami i utartymi schematami. Każdy z nas inaczej wyobraża sobie psychopatę i to wyobrażenie przeważnie budowane jest na podstawie danych i informacji, które sprytnie przemyca popkultura a niekoniecznie wiarygodne i sprawdzone źródła. Owszem, zdarzają się psychopatyczni kryminaliści i o nich również przeczytacie w książce „Jak rozpoznać psychopatę”. Nie jest to jednak zbiór gotowych wskazówek, wytycznych czy szablonów. Mark w sposób kompleksowy ukazuje problematykę psychopatii, potrzeby i zaniedbania systemów, konieczność zmian w diagnozowaniu, terapii, podejściu do tego zagadnienia. Jest to istotnie ważny głos socjologa, który na rozmowie z psychopatami spędził wiele godzin. Czego się od nich nauczył i jak tę wiedzę przekuł na dalsze badania? To jest właśnie jeden z ciekawszych wątków poruszonych w publikacji, jego doświadczenia z obserwacji zachowań i postaw psychopatów.

Lektura dotyka spraw o ciężkim kalibrze, mamy bowiem do czynienia z ogromem zła, przemocy i cierpienia. Mimo to historie opisane są w sposób przystępny, tak, aby osoby niezajmujące się dotąd problematyką psychopatii, bez trudu mogły zrozumieć istotę zaburzeń psychicznych. Na uwagę z pewnością zasługuje analiza typów pacjentów, których opisał Mark a także odmienne perspektywy spojrzenia na psychopatię. Czy dzięki takim ludziom jak Freestone psychopaci zostaną ponownie uczłowieczeni? Cena poznania prawdy może być wyjątkowo wysoka, a konsekwencje wieloletnich obserwacji psychopatów i próby ich zrozumienia, wręcz opłakane. Mózg człowieka nadal pozostaje zagadką, a umysł psychopaty prawdziwym wyzwaniem dla naukowców. W książce ukazano psychopatię w ujęciu multidyscyplinarnym, stąd liczne odniesienia do socjologii, psychologii, psychiatrii sądowej, kryminologii, biologii motywacji, psychoanalizy czy genetyki. Płytkie dywagacje, szafowanie niezrozumiałymi terminami zastąpiono podejściem wielopłaszczyznowym, dzięki czemu psychopaci na szczęście nie zostali w żaden sposób zaszufladkowani. Psychopatia stanowi zagrożenie, co udowadnia w swojej książce Mark Freestone. Książka z pewnością wzbudzi niemałe emocje, nic dziwnego, psychopaci i psychopatki nie żyją na odległej planecie. Mieszkają z nami, obok nas, współpracujemy z nimi, utrzymujemy kontakty towarzyskie bądź biznesowe.

Czy warto wiedzieć jak rozpoznać psychopatę? Myślę, że tak. Wiedza ta może okazać się naszym zbawieniem, cennym drogowskazem, który podpowie nam co robić dalej – uciekać, walczyć czy szukać pomocy. Być może sylwetki ukazane w książce sprawią, że nabierzecie podejrzeń co do osób z waszego otoczenia. Może podobne zachowania, sytuacje i historie wzbudzą w was jakieś wątpliwości lub podejrzenia. Oszuści, naciągacze, niereformowalni przestępcy, pasożyty. Portrety psychopatek i psychopatów namalowane są zupełnie innymi barwami niż ich filmowe wersje. Warto znać prawdę, by umiejętnie oddzielać ją od fikcji. Przyjrzyjcie się ludziom, którzy pracują na oddziałach psychiatrycznych, wsłuchajcie się w to, co mówią o pacjentach, rzeczywistości i upiorach, których nie sposób wypędzić z głowy. Poznajcie mnogość obliczy psychopatii, a także zasady gry psychopatów. Jestem pewna, że po lekturze każdy czytelnik będzie miał szersze spojrzenie na zjawisko psychopatii, które od wielu lat niezmiennie fascynuje i przeraża.

Autor: Mark Freestone
Tytuł: Jak rozpoznać psychopatę
Wydawca: MUZA SA
Rok wydania: 2022
Liczba stron: 316

Facebook