Kradli metodą na walizkę

źródło: KWP w Krakowie

Do Sądu Okręgowego w Krakowie trafiły akty oskarżenia przeciwko członkom dwóch zorganizowanych grup przestępczych, rozbitych przez policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Krakowie.

Śledztwo, prowadzone od grudnia 2019 roku, przez policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Krakowie, pod nadzorem Prokuratury Rejonowej Kraków-Prądnik Biały, w sprawie zorganizowanych grup przestępczych trudniących się kradzieżami wysokiej klasy pojazdów na terenie Małopolski i innych województw, zostało zakończone. Pod koniec czerwca br. skierowany został do sądu ostatni z czterech aktów oskarżenia w tej sprawie. Zawierają one w sumie 110 zarzutów i dotyczą 17 oskarżonych, którzy odpowiedzą między innymi za udział w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się przestępczością samochodową, w tym za kradzieże 44 samochodów o łącznej wartości prawie 9 mln . Kolejne 47 z przedstawionych im zarzutów dotyczy paserstwa, a pozostałe m.in. pomocnictwa w kradzieżach, usuwania znaków identyfikacyjnych w pojazdach, posiadania narkotyków, nielegalnego posiadania broni, niezatrzymania się do kontroli drogowej.

Spośród 17 oskarżonych 4 czeka na proces w areszcie. Wobec jednego z podejrzanych, który ukrywa się poza granicami kraju, wdrożono procedurę uzyskania ENA. Pozostali oskarżeni dobrowolnie poddali się karze i odpowiadają z wolnej stopy.

Według ustaleń śledczych członkowie przestępczych grup działali w okresie od lipca 2019 do grudnia 2019 oraz od sierpnia 2020 do stycznia 2021 roku. Ich łupem padały przede wszystkim samochody marki Audi, BMW, Jaguar, Land Rover i Porsche, Ford Mustang, Jeep. Samochody te kradli z ulic i posesji prywatnych na terenie powiatu krakowskiego, jak i innych miejsc województwa małopolskiego oraz świętokrzyskiego. Kradzieży dokonywali głównie metodą na tzw. walizkę, przechwytując sygnał nadawany z kluczyka właściciela pojazdu. Po kradzieży samochody przechowywane były w tzw. dziuplach, w województwie świętokrzyskim, małopolskim i mazowieckim. Następnie złodzieje sprzedawali samochody albo na części (po ich wcześniejszej rozbiórce w dziuplach), albo w całości do ustalonych przez policjantów paserów.

Jeden z oskarżonych wyposażał złodziei w specjalistyczny sprzęt do kradzieży samochodów, w szczególności w tzw. walizki oraz sprzęt elektroniczny służący do zagłuszania sygnałów GPS i GSM nadajników zamontowanych w skradzionych pojazdach, a także przyjmował pojazdy do ukrycia.

W toku prowadzonego śledztwa policjanci zlikwidowali też 4 „dziuple samochodowe”, w których złodzieje rozbierali na części skradzione pojazdy i odzyskali 9 pojazdów (część z nich była zdemontowana) oraz zabezpieczyli około 150 różnych części samochodowych. Zabezpieczyli też specjalistyczny sprzęt służący do kradzieży pojazdów (w tym walizki elektroniczne do przechwytywania sygnału „bezkluczykowych” samochodów)  o wartości około 2,5 milionów złotych, który ulegnie przepadkowi. Od oskarżonych policjanci zabezpieczyli, na poczet przyszłych kar i roszczeń, gotówkę w łącznej kwocie około 1 miliona złotych. Za udział w zorganizowanej grupie przestępczej i kradzieże pojazdów grozi od 10 do 15 lat więzienia.

źródło: KWP w Krakowie

Facebook