fragment okładki Dom Wydawniczy Rebis

Wrzesień, początek roku szkolnego, zapowiedź czegoś nowego. Są powroty i spotkania. Jednak, wrzesień od blisko dwudziestu lat kojarzy się również z zamachami na Stany Zjednoczone. To wtedy, na oczach całego świata doszło do ataku, który zebrał krwawe żniwa. 9/11 na zawsze zapisał się w kalendarzu jako dzień, który zmienił bieg zdarzeń. Nic już nie było takie jak dawniej, a przyszłość potoczyła się w kierunku nadanym przez ówczesne głowy państw. Terroryzm odcisnął olbrzymie piętno eskalując poczucie zagrożenia i strachu. W obliczu niebezpieczeństw trzeba było podjąć decyzje. Czy słuszne?

Nakładem Domu Wydawniczego Rebis ukazał się thriller napisany przez Billa Clintona i Jamesa Pattersona. Zaskoczenie? Oczywiście, po takim duecie można spodziewać się naprawdę mocnej historii. I tak jest. W „Córce prezydenta” wybrzmiewają echa działań terrorystów, czarno na białym widać chaos decyzyjny i niekompetencje służb. Współpraca byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych i jednego z moich ulubionych powieściopisarzy zaowocowała wybuchową mieszanką, w której odzwierciedlone zostały doświadczenia wyniesione z Białego Domu. Co łączy Keatinga z Clintonem, na ile te dwie postaci są do siebie podobne? Czy zepchnięty na boczny tor były prezydent ma jakiekolwiek szanse w walce o sprawiedliwość?

Doskonały pomysł na fabułę, narastające z każdym kolejnym rozdziałem tempo akcji. Chce się poznać prawdę, dotrzeć z bohaterami tam, gdzie diabeł mówi dobranoc. Nikt nie lubi scen z podrzynaniem gardeł i krwawych egzekucji. Czasem jednak chcemy czy też nie, zostajemy uwikłani w pewne działania. Nie wszyscy źli muszą być złymi, tak jak w tej powieści. Kluczem do poznania motywu jest dogłębna analiza poszczególnych sylwetek. Ciekawe spojrzenie na terroryzm, ale i walkę, która nieustannie rozgrywa się między agencjami. Jeden cel, ścierające się ze sobą grupy wielu graczy, którzy mają zupełnie odmienny styl prowadzenia interesów. Kto w tej opowieści jest prawdziwym łowczym, a kto ofiarą? Kto atakuje, a kto się broni? Która strategia okaże się być tą skuteczną?

Clinton i Patterson na pokładzie wojskowej maszyny zabiorą was do Libii, ambasady Chińskiej Republiki Ludowej, nad jezioro Williams, a także do Białego Domu. Piękno przyrody zderzy się z brzydotą i okrucieństwem zbrodni. Będą pościgi, nieoczekiwane zwroty akcji i ludzie, którzy zrobią wszystko, aby utrudnić powodzenie operacji. Trzymająca w napięciu historia zdaje się być gotowym scenariuszem na film. Znamy przecież paskudne, pełne obłudy oblicza polityków, dla których słowo honoru nic nie znaczy. Fikcja przeplata się z faktami tworząc dzieło, które intryguje i pobudza wyobraźnię. Czy tak właśnie działają służby? Jak wygląda życie w Białym Domu? Kto rządzi światem pełnym mistyfikacji?

Ciekawe zabiegi, które wymagały pogłębionego researchu z obszarów związanych z kryminalistyką, działaniami wykrywczo-dowodowymi, czynnościami operacyjno-śledczymi a nawet medycyną sądową. Dlatego tę powieść czyta się naprawdę dobrze. Czy to jest męska literatura? Nie, to zdecydowanie książka dla wszystkich, którzy chcą przeżyć dreszczy emocji. Choć główne skrzypce grają służby i terroryści, w powieści wyraźnie zarysowano istotną rolę kobiet w życiu politycznym. O tej książce można dyskutować godzinami. Zastanawiać się czy Clinton zachowałby się tak, jak Matthew Keating, czy kombinat zbrodni ukazany w „Córce prezydenta” ma cokolwiek wspólnego z prawdą. Ten świat zapisany na papierze nasiąkł zdarzeniami, które już zapisały się w historii. Trzeba czytać uważnie, analizować i wracać do pewnych faktów. Dwadzieścia jeden lat to szmat czasu, ale nikt nie wcisnął pauzy. Historia toczy się dalej. Co przyniesie jutro? Nie wiadomo. Dlatego już dziś zachęcam do odkrycia sekretów o polityczno-sensacyjnym zabarwieniu, ulokowanych bardzo wysoko, na szczytach władzy i terroru. „Córka prezydenta”. Ciekawe czy doczekamy się podobnej historii, która wyjdzie spod pióra naszego Prezydenta. Czas pokaże.

Autor: Bill Clinton, James Patterson
Tytuł: Córka prezydenta
Wydawca: Dom Wydawniczy Rebis
Rok wydania: 2022
Liczba stron: 538

Facebook