Tajemnice neurobiologii

fragm.okładki "Dynamiczny mózg" David Eagleman, wyd. Zysk i S-ka

Waży średnio około 1,5 kilograma, to w nim podejmowane są wszystkie najważniejsze decyzje, ale też i te mniej ważne. Jest piękny, choć wyciekający z pękniętej czaszki może nie wzbudzać zachwytu. Cudowny organ, o jak się okazuje nieograniczonych i wciąż niepoznanych możliwościach. Przed Państwem mózg i jego fenomenalne umiejętności.

Nakładem Wydawnictwa Zysk i S-ka ukazała się energetyczna publikacja poświęcona dynamice mózgu. David Eagleman z zacięciem naukowca ogarniętego obsesją na punkcie neurobiologii dokonuje wnikliwej analizy najważniejszego z ludzkich organów. Z pasją i zaangażowaniem opowiada o mózgu jakiego nie znamy, o jakim mało słyszymy i być może nie do końca doceniamy jego możliwości. A te są fenomenalne, wzbudzające zachwyt nie tylko neurochirurgów, ale i każdego, kto znajdzie czas na odkrycie jego sekretów.

W książce Davida Eaglemana przeczytacie o naukowych przełomach i odkryciach, a także badaniach laboratoryjnych i wynikach licznych eksperymentów. Przyjrzycie się misternie utkanemu z komórek mózgowych gobelinowi, poznacie ludzi, którzy żyli z połową mózgu oraz innymi deformacjami ciała. Autor naświetli sposób działania maszynerii mózgowej wskazując na usterki, wady i problemy, z którymi dzięki rozwoju techniki i technologii możemy sobie radzić. Dowiecie się jak tworzono mózgowe mapy ciała oraz kto i w jaki sposób odkrywał obszary plastyczności mózgu. Szczególnie intrygujący wątek dotyczy życia pośmiertnego ręki oraz echolokacji z której korzystają ludzie. Niesamowite, jak sprawny i aktualizowany może być nasz komputer z którym jesteśmy połączeni dwadzieścia cztery godziny na dobę. Czego on nie potrafi? Wydaje się, że tylko od nas samych zależy na ile pozwolimy mu się rozwinąć. Warte uwagi są zagadnienia związane z hakowaniem oprogramowania implantu ślimakowego i substytucją sensoryczną.

Każdy z nas może ulec wypadkowi, zachorować i stracić część normalnego życia, takiego jakie wiedliśmy przed feralnym dniem. Możemy stać się sparaliżowani, uwięzieni we własnym ciele, niezdolni do wypowiedzenia słowa, do wstania z łóżka, odebrania telefonu czy wstawienia wody na kawę. Wszystko może się zdarzyć, i na to warto być przygotowanym, aby wiedzieć że są sytuacje z wyjściem, opcje naprawy tego, co się popsuło. Myślę, że każdy z nas powinien zastanowić się kim jest tak w głębi, jak postrzega świat, jak działa jego oprogramowanie. I choć momentami książka Eaglemana przypomina zlepek futurystycznych dywagacji popartych naukowymi dowodami, nie sposób przejść wobec niej obojętnie. Każdy z rozdziałów ma swoją odrębną moc informacji z licznymi przypisami i obszernymi wyjaśnieniami, które dodatkowo wspierają czytelników w neuropodróży. Historia nieustannych przeobrażeń dokonuje się zarówno w treści książki, jak i w nas samych. Mnogość faktów i ciekawostek sprawia, iż niemal namacalnie wyczuwane są tworzące się nowe obwody neuronowe.

Książka zachwyci laików i tych, którzy o mózgu wiedzą całkiem sporo. Nie sposób odmówić Davidowi talentu do zarażania ciekawością świata biologii i chemii. „Dynamiczny mózg” emanuje energią, która zachęca do zadawania pytań i poszukiwania odpowiedzi. Prawdziwa gratka dla miłośników trudnych treści przekazanych w lekkim stylu. Zdecydowanie publikacja, która jeszcze przez wiele lat nie straci na ważności, choćby dlatego, że porusza zagadnienia związane z pokoleniem cyfrowym i zmysłem twitterowym. Brzmi znajomo? Bardzo dobrze. Rozszerzona rzeczywistość i biohakerzy nie są fikcją, a faktami, z którymi warto się zapoznać.

Autor: David Eagleman
Tytuł: Dynamiczny mózg. Historia nieustannych przeobrażeń
Wydawca: Wydawnictwo ZYSK i S-KA
Rok wydania: 2023
Liczba stron: 376

Facebook