Jak śledzić ludzi i nie dać się złapać?

fot. Agencja Detektywistyczna DKDetektyw

Dostajesz zlecenie i już wiesz z czym będzie wiązać się twoja kolejna akcja. Wyruszasz w teren, idziesz na miasto szukać tego, czego potrzebuje twój klient. Dowodów winy, niewierności, kłamstw i popełnionych przestępstw. Wszystko idzie gładko, do czasu, aż figurant orientuje się, że ma ogon. Podbiega do ciebie napakowany, rozjuszony typ, który w dosadnych słowach tłumaczy ci, że nie życzy sobie twojej obecności w jego życiu. Zrobił się dym, prawda? Gdyby nie refleks i kondycja, już dawno byłoby po tobie. Dzwonisz skruszony do klienta, tym razem zlecenie zakończyło się porażką. Po raz kolejny tego dnia zostałeś zbesztany, a kasa, którą już w myślach planowałeś wydać na przyjemności, właśnie wyparowała jak woda z kałuży. To tylko jeden z miliona scenariuszy, tak naprawdę nic takiego nie miało miejsca, to zły sen, więc możesz opłukać twarz zimną wodą. Jesteś w branży świeży, coś już wiesz, o wielu sytuacjach czytałeś na forach lub słyszałeś od znajomych detektywów. Przydałaby się jednak jakaś konkretna porcja usystematyzowanej wiedzy, poradnik, który w przejrzysty sposób wprowadzi cię w arkana sztuki detektywistycznej. Nie musisz już zdawać się na mało wiarygodne źródła, ponieważ na rynku książki pojawiła się publikacja skrojona na miarę potrzeb detektywistycznych.

„Zawód detektyw. Czyli jak śledzić ludzi i nie dać się złapać” to jeden z ważniejszych kompasów branżowych, mający podstawy w doświadczeniu i praktyce zawodowej autora. Dawid Kuciel w sposób rzeczowy i ciekawy omawia problematyczne kwestie z którymi przyjdzie ci się zmierzyć w zawodzie detektywa. W pięknym fachu, który wymaga otwartości umysłu na przyswajanie nowej wiedzy. Dość z mrzonkami i wyobrażeniami o świecie, który z jego serialowym odbiciem ma niewiele wspólnego. Jeśli chcesz być dobrym detektywem, musisz przygotować się na szereg wyzwań. Pamiętaj, nie wszystko zawsze pójdzie po twojej myśli. Masz jednak szansę nie popełnić błędów, które popełnili inni detektywi. Możesz już dziś dowiedzieć się co zrobić, aby zminimalizować ryzyko związane z prowadzeniem obserwacji. Wiesz jak śledzić, aby nie dać się złapać? W jaki sposób przygotować się do realizacji tego typu zleceń? Jak sądzisz, czy istnieją jakieś algorytmy postępowania, wytyczne, bądź wskazówki? Owszem, istnieją i zostały szczegółowo rozpisane, a nawet rozrysowane w książce Dawida Kuciela.

O czym dokładnie dowiecie się z tej publikacji? Przede wszystkim poznacie podstawy detektywistycznego fachu, od strony praktycznej prześledzicie poszczególne etapy współpracy detektywa z klientem. Autor podzieli się z wami ważnymi i cennymi wskazówkami, które być może uchronią was od błędów, jakie zdarza się popełniać najlepszym w branży. Od przyjęcia zlecenia, przez działanie do finału, jakim jest odpowiednio sporządzona dokumentacja, która stanie się waszym zabezpieczeniem. To pierwsza tego typu publikacja, w której detektyw nie przechwala się, nie zamieszcza szpanerskich zdjęć, lecz krok po kroku objaśnia z czym tak naprawdę przyjdzie wam się zmierzyć podczas prowadzenia obserwacji. A zdarzyć się może wszystko, bowiem nie istnieje limit potencjalnych sytuacji i scenariuszy zdarzeń. To, ile dowiecie się dziś, może zaprocentować w dniu, w którym teorię przekujecie w praktykę. Polecam uwadze szczególnie osobom, które są na początku drogi detektywistycznej, mają w głowie wiele pytań, i nie wiedzą, gdzie szukać rzetelnych informacji.

Niezwykłość tej publikacji wynika również z faktu, iż detektyw uchyla rąbka tajemnicy, zapraszając czytelników do detektywistycznej kuchni. Pisze o sprawach, które na kursach mogą być pomijane, o problemach, które prędzej czy później spadną na tego, kto bierze udział w obserwacji. Mnogość ukazanych w książce potencjalnych sytuacji sprawia, że ilość znaków zapytania maleje, a wraz z nią rośnie znajomość omawianych zagadnień. Od bezpieczeństwa osobistego, odpowiednio przeprowadzonego wywiadu poprzez znajomość poszczególnych technik i metod śledzenia. Dużo porad, których nie wyczytacie z innych podręczników. W mojej ocenie to pożyteczne narzędzie do szkolenia, z którego warto skorzystać. Po co? By pracować lepiej, bezpieczniej i skuteczniej. W tej branży często balansuje się na cienkiej linie, niektórzy naginają prawo, działają nieetycznie, czy wręcz nielegalnie. Jeśli chcesz być detektywem, który pracuje zgodnie z zasadami etyki, szanuje klienta i postępuje fair, to ta książka jest właśnie dla ciebie. Sukces ma wielu ojców, jednak nie ma ludzi nieomylnych. Zachęcam do lektury „Zawodu detektywa”, który może stać się waszym najlepszym przewodnikiem po świecie, w którym nie koniecznie wszyscy przestrzegają zasad. Dobrze jest uczyć się na błędach, a zwłaszcza cudzych. Czytajcie zatem i czerpcie z tej wiedzy garściami. Kto pyta, nie błądzi.

Autor: Dawid Kuciel
Tytuł: Zawód detektyw. Czyli jak śledzić ludzi i nie dać się złapać
Wydawca: DK Group Dawid Kuciel
Rok wydania: 2022
Liczba stron: 212

Facebook