Wyjaśniona sprawa tajemniczego zaginięcia

źródło: KPP w Strzelinie

Strzelińscy policjanci przy wsparciu kryminalnych z KWP we Wrocławiu zatrzymali mężczyzn podejrzewanych o dokonanie zabójstwa.

Do tajemniczego zaginięcia mężczyzny doszło na terenie powiatu brzeskiego jesienią 2019 roku. Zniknął on nagle, co zaniepokoiło mieszkańców, tym bardziej, że wyłączony był też jego telefon, z którego korzystał na co dzień. Funkcjonariusze podjęli w tej sprawie wiele różnych czynności procesowych i operacyjnych, badając szereg wątków, jednak zaginionego nie udało się odnaleźć. Przełom nastąpił pod koniec lipca 2022 roku, kiedy mieszkaniec powiatu strzelińskiego zawiadomił funkcjonariuszy, że w kompleksie leśnym w gminie Przeworno ujawnił najprawdopodobniej ludzkie szczątki.

Policjanci, którzy przybyli we wskazany w zgłoszeniu rejon, potwierdzili makabryczne znalezisko. Na miejscu zdarzenia pod nadzorem prokuratury wykonano oględziny, a ujawnione szczątki na późniejszym etapie poddano wnikliwej analizie w zakładzie medycyny sądowej. Zgromadzony materiał dowodowy wraz z wieloaspektowymi działaniami śledczych pozwoliły powiązać ujawnione szczątki oraz pozostawiony na miejscu zdarzenia materiał biologiczny i ślady kryminalistyczne, ze sprawą zaginionego blisko 3 lata wcześniej mężczyzny.

Wersje zdarzenia przyjmowane przez śledczych na podstawie szczegółowej analizy zgromadzonego materiału dowodowego, doprowadziły ich w kierunku podejrzeń, że za zniknięciem stoi trzech mężczyzn (mieszkańców powiatu brzeskiego). W toku dalszych czynności doszło do akcji jednoczesnego zatrzymania całej trójki. Kilka dni temu funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Strzelinie wspierani przez kolegów z dolnośląskiej komendy wojewódzkiej jednocześnie weszli do domów wskazanych trzech osób. Zaskoczeni wizytą mundurowych mężczyźni nie stawiali oporu, zostali zatrzymani i osadzeni w policyjnym areszcie. Jednocześnie w miejscu zamieszkania zaginionego specjaliści z Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu oraz Zakładu Medycyny Sądowej we Wrocławiu wykonali czynności procesowe, w trakcie których zabezpieczyli kolejne ślady kryminalistyczne.

Na podstawie zebranego materiału dowodowego, zatrzymani 49, 35 oraz 19–latek usłyszeli zarzut zabójstwa, za co zgodnie z art. 148 Kodeksu karnego grozi im kara pozbawienia wolności do 25 lat. Wobec całej trójki sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztu.

Do sprawy została zatrzymana również 40–letnia kobieta, która usłyszała zarzuty za składanie fałszywych zeznań w prowadzonym uprzednio postępowaniu. Odpowie ona również za to, że znając okoliczności śmierci mężczyzny, zataiła prawdę o jego zaginięciu. Decyzją sądu została objęta dozorem policji.


źródło: KPP w Strzelinie

Facebook