Najnowsze

Gama od narkotyków

Policja Warmińsko-Mazurska

Gama jest młoda, energiczna, pracowita i szybko się uczy. Ma też doskonały węch wyczulony na zapach narkotyków. I ma przed sobą poważne zadania. W powiecie ełckim będzie pomagała w walce z przestępczością narkotykową. Razem ze swoim przewodnikiem ukończyli właśnie kurs specjalistyczny i rozpoczęli wspólną służbę.

Aktualnie w garnizonie warmińsko-mazurskiej Policji w służbie jest 31 psów służbowych. Są to psy tropiące, patrolowo-tropiące, wyszkolone do wyszukiwania narkotyków, materiałów wybuchowym oraz zwłok ludzkich.

Tresura psa policyjnego to długi proces. Gama ze swoim przewodnikiem spędzili 6 miesięcy w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach. Podczas intensywnego szkolenia pod okiem instruktorów, wspólnie przygotowywali się do konkretnych działań. W tym przypadku jest to wyszukiwanie zapachów narkotyków. Pies i jego przewodnik przede wszystkim poznawali się nawzajem, budowali więź i zaufanie, żeby stworzyć zgrany duet.

Gama to 2-letni wyżeł niemiecki szorstkowłosy, którego umaszczenie to czarny deresz, a to co ją wyróżnia to niezwykle wyczulony nos. Jest aktywna, samodzielna, skupiona na swojej pracy. A w czasie wolnym jest wielką pasjonatką różnych piłek i jest bardzo oddana swojemu panu. Jest niezwykle przyjacielska, łagodna i od razu zdobywa sympatię, jednak zadania służbowe jakie ma przed sobą, są bardzo poważne – to walka z przestępczością narkotykową. Gama jest wyjątkowa też z tego względu, że jest to drugi w historii Policji pies tej rasy wyszkolony do wyszukiwania zapachów narkotyków.

Policyjny przewodnik psa, który ma pod swoją opieką Gamę, jest doświadczonym funkcjonariuszem kryminalnym. Od zawsze zafascynowany zwierzętami i ich światem. Sam w domu ma dwa psy. W wolnym czasie ze swoim labradorem jako wolontariusz bierze udział w działaniach poszukiwawczych w Mazurskiej Grupie Poszukiwawczo-Ratowniczej. Teraz policjant ma określone i sprecyzowane zadania odnośnie ciągłego szkolenia i opieki nad psem służbowym.

źródło: Policja Warmińsko-Mazurska

Facebook