Zaginięcie lektorki

fragm.okładki "Nasza prywatna gra"

Nigdy nie byłam lektorką, ale słyszałam o lektorach, którzy ginęli z rąk swoich słuchaczy. Pewnie kojarzycie historię, którą żyła cała Polska. Celowo nie wymieniam imienia zabójcy, aby nie dawać mu satysfakcji, że wciąż o nim pamiętamy. Nauczanie z pewnością może być źródłem olbrzymiej satysfakcji. Mamy też niestandardowe godziny pracy, podczas których wydarzyć się mogą sytuacje, o jakich nie śniło się żadnym scenarzystom.

Nakładem wydawnictwa Skarpa Warszawska ukazała się najnowsza powieść Magdaleny Zimniak. „Nasza prywatna gra” tym razem serwuje czytelnikom historię, która mogłaby wydarzyć się naprawdę albo już się wydarzyła. Tragiczne losy bohaterów sprawiają, że książkę czyta się z ogromną przyjemnością – wiem, że zabrzmiało to prowokacyjnie, ale taka jest prawda. Autorka znana jest z ukazywania zła i przemocy przez pryzmat skomplikowanych relacji międzyludzkich. Jej znakiem firmowym są według mnie psychologiczne rozterki i wewnętrzne konflikty skazanych na osamotnienie bohaterów. Magdalena Zimniak stawia ich w trudnych sytuacjach, przed dramatycznymi wyborami, niejednokrotnie każąc wybierać mniejsze zło. I tak jest również w „Naszej prywatnej grze”, w której staramy się rozwiązać zagadkę porwania i przetrzymywania w nieludzkich warunkach cenionej lektorki. Jest miłość i śmierć, pragnienie i ból, realistyczna sinusoida marzeń i koszmarów. Tropienie sprawcy staje się w tej historii wyborną sztuką dedukcji. Podejrzanych jest wielu, ale tropy, choć obiecujące, okazują się ślepymi.

Przez niemal całą powieść analizujemy motywy zachowań bohaterów, a także ich ewentualny związek z zaginięciem. Autorka przenosi nas do przeszłości poszczególnych postaci, ukazując wpływ odległych zdarzeń na to, co dzieje się tu i teraz. Staramy się zrozumieć dramatyczne wybory i ich konsekwencje. Bardziej empatyczni odbiorcy z pewnością wczują się w sytuację Cecylii i Bianki, choć nie wykluczam, że pojawią się i tacy, którzy dopingować będą mężczyznom. Mnogość konfliktów rodzinnych, ale i wewnętrznie sprzecznych głosów nadają tej powieści wymiar psychologiczno-społeczny. Widzimy jednostkę funkcjonującą w pewnej zbiorowości. Pamiętajcie jednak, że w książkach Magdaleny Zimniak nawet zło do końca nie jest złe, a dobro dobre. Przyznaję, to właśnie mieszanie czy wręcz zamieszanie emocjami i odczuciami sprawia, że każdy przeżyje losy bohaterów na swój, osobisty sposób. Można się dopatrywać pewnych stereotypów, które autorka próbuje przełamywać. Przenosimy coraz dalej granice tego, co jako społeczeństwo akceptujemy, tolerujemy lub potępiamy. Motywy zbrodni jak zwykle wzbudzają ogrom emocji. Znając motyw, stopniowo wychodzimy na sprawcę.

Jeśli poszukujecie historii otulonych pasmami niekończących się tajemnic i sekretów, gorąco polecam wam najnowszą powieść Magdaleny Zimniak. Nie będziecie rozczarowani. Książka szczególnie zachwyci tych, którzy uwielbiają analizować wybory i zachowania ofiar oraz sprawców. Każdy mógł uprowadzić Biankę, ale czy każdy z grona podejrzanych miał motyw? Podoba mi się ukazanie tego zdarzenia z perspektywy poszczególnych bohaterów, których spojrzenie na to, co mogło się wydarzyć, uruchamia dźwignię domysłów i domniemań. Wiele momentów z tak zwanym dreszczykiem na pewno zadowoli miłośników grozy. To chyba te klimaty, które sprawiają, że za żadne skarby nie weszłabym po lekturze do ciemnej piwnicy. Autorka lubi konstruować sceny niemal surrealistyczne, co mnie bardzo cieszy. Mnogość estetycznych i literackich doznań gwarantowana. „Nasza prywatna gra” być może jest po części także waszą grą. Być może odnajdziecie w niej elementy swoich zasad i reguł? Co właściwie wiecie o ludziach, z którymi mieszkacie pod jednym dachem? Zastanawialiście się kiedyś, czy mąż lub żona opowiedzieli wam wszystko o swojej przeszłości? Lubimy tajemnice, chociaż raczej wolimy, by nic przed nami nie ukrywano. W życiu, jak w powieści, nie zawsze dzieje się tak, jak byśmy sobie tego życzyli. Ja wam życzę niespokojnej lektury, emocjonujących rozważań i nieustannego zgłębiana natury ludzkiej. Dodo.

Autor: Magdalena Zimniak
Tytuł: Nasza prywatna gra
Wydawca: Wydawnictwo Skarpa Warszawska
Rok wydania: 2023
Liczba stron: 429

Facebook