Pseudoapteka internetowa

źródło: KWP w Bydgoszczy

Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy wspólnie z policjantami Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy, prowadzą postępowanie w sprawie nielegalnego pozyskiwania recept na leki psychotropowe i opioidy.

Do tej chwili w śledztwie ustalono, że sprawcy wykorzystywali do nielegalnego handlu lekami zakupione w sieci Internet dane osobowe, pochodzące między innymi z wycieków danych, w tym skany dowodów osobistych, a także personalia tzw. słupów. Korzystając z popularnych portali świadczących teleporady lekarskie, podejrzani umawiali się na wizyty online z lekarzami, którym w czasie internetowej konsultacji przedstawiali podrobioną dokumentację medyczną i nieprawdziwe informacje dotyczące stanu zdrowia rzekomego pacjenta, w celu uzyskania recept na leki psychotropowe i opioidy.

Wyłudzone w ten sposób recepty realizowane były w aptekach na terenie województw kujawsko-pomorskiego i pomorskiego, a zakupione leki oferowane  były do sprzedaży na zamkniętych grupach i kanałach tematycznych forów i komunikatorów internetowych. Prowadzona przez sprawców pseudoapteka internetowa posiadała w stałej ofercie kilkanaście preparatów, w tym: przeciwbólowe leki narkotyczne, leki psychotropowe z grupy benzodiazepin, leki nasenne i uspokajające oraz środki odurzające oparte na THC, a także nowe substancje psychoaktywne tzw. dopalacze.

W toku postępowania uzyskano i przeanalizowano obszerną dokumentację z elektronicznych rejestrów recept i pacjentów, zabezpieczono liczne dane teleinformatyczne, wykazy logowań internetowych i połączeń telefonicznych. Zabezpieczono także nagrania  monitoringu kilkudziesięciu aptek na terenie województw kujawsko-pomorskiego i pomorskiego. Pozyskano i zabezpieczono także treści korespondencji z zamkniętych grup i kanałów wymiany informacji, gdzie nielegalnie oferowano do sprzedaży leki. Na podstawie analizy zebranych dowodów wytypowano osoby mające związek z nielegalnym procederem pozyskiwania recept i zajmujące się handlem lekami psychotropowymi w Internecie.

Na przełomie czerwca i lipca br. policjanci Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy, działając na polecenie Prokuratury Okręgowej w Bydgoszczy, zatrzymali pięć osób, przeprowadzając jednocześnie przeszukania w miejscach ich zamieszkania. W trakcie tych  przeszukań zabezpieczono ponad 1500 sztuk tabletek z grupy leków psychotropowych i opioidowych leków przeciwbólowych. 270 gramów substancji psychoaktywnych, ponad 1,5 kilograma amfetaminy, ok. 0,5 kilograma marihuany, a także produkty zawierające w swym składzie THC, w tym ciastka i nalewki z marihuaną.

Ujawniono i zabezpieczono również kilkadziesiąt kart SIM zarejestrowanych na dane tzw. słupów, dokumenty tożsamości innych osób, kilkanaście telefonów, liczne nośniki danych, karty płatnicze, portfel wirtualnej waluty, a także gotówkę. Zatrzymanym osobom przedstawiono zarzuty popełnienia m.in. przestępstw z naruszających przepisy Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii tj. czynów zagrożonych karą do 10 lat pozbawienia wolności. Po przesłuchaniu podejrzanych, prokurator, w odniesieniu do dwóch, pełniących wiodące role w ujawnionym procederze, skierował wnioski o tymczasowe aresztowanie. Sąd Rejonowy w Bydgoszczy wnioski te uwzględnił. Dwaj podejrzani trafili do aresztu na okres 3 miesięcy. Pozostali będą stawiać się na policyjny dozór.

źródło: KWP w Bydgoszczy

Facebook