Polityka w kosmosie

fragm. okładki "Przyszłość geografii" Tim Marshall, wyd. ZYSK i S-KA

Człowiek, ta mała istota zagubiona we wszechświecie, od zawsze o czymś marzy. Ciągle mu mało, chce więcej, tu i teraz, także tam. Pragnie poznać to, co do tej pory niepoznane, odkryć nowe miejsca, w których zaznaczy swoją obecność, jako pierwszy, to oczywiste. Zdobywać coraz wyższe szczyty, nurkować w coraz bardziej niebezpiecznych rejonach, być wszędzie, dosłownie i w przenośni. Niczym Ikar, ma swoje marzenia i gotów jest za nie słono zapłacić. Turystyka kosmiczna? Czemu nie, jeśli masz odpowiedniej wielkości budżet, twoje wielkie plany mogą wkrótce się zmaterializować.

A może kierunek kosmos? Nakładem Wydawnictwa ZYSK i S-KA ukazała się kosmicznie ciekawa książka Tima Marshalla, czołowego autorytetu w dziedzinie spraw zagranicznych. Prawdziwego obieżyświata, którego reportaże z blisko czterdziestu krajów oraz relacje ze stref konfliktu są potwierdzeniem jego bogatej wiedzy o geopolitycznych pionkach na astroszachownicy. Być może niektórzy z Was kojarzą Tima z jego poprzednimi książkami o więźniach i potędze geografii. Tym razem Tim poszedł o krok dalej, a nawet więcej niż krok, wybiegł w przyszłość. Analizując dotychczasowe dokonania w dziedzinie eksploracji przestrzeni kosmicznej stworzył coś, co śmiało można nazwać reportażem naukowo-politycznym.

W „Przyszłości geografii” ukazał rys historyczny astronomii, bazując na teoriach i konceptach dotyczących wszechświata, stworzenia, religii, nauk i różnorodności kulturowej. Nakreślił mnogość poglądów, ustaleń, sporów i odkryć w dziedzinie astronomii Za sprawą Marshalla poznajemy nie tylko sylwetki wybitnych naukowców, ale także problemy, z jakimi musieli się zmagać ludzie badający kosmos. Czytelnicy mają niebywałą sposobność poznania mrocznej strony rozwoju technologii, z której sami korzystają. Tim ukazał także zależności pomiędzy światem nauki, wojnami, religiami i wizjonerstwem wielkich mocarstw. Kosmos od zawsze fascynuje i przyciąga tych, którzy wiedzą, że kryją się tam kosmiczne pieniądze. W publikacji ta romantyczna wizja wyścigu zostaje zastąpiona mało chwalebnymi, realnymi działaniami, jakie mają miejsce także dziś. Kto jest kreatorem astropolityki? Które mocarstwa dominują obecnie na płaszczyźnie militarnej i cywilnej w kosmosie? Odpowiedzi szukajcie w książce Tima Marshalla.

Oto historia o chciwości i balansowaniu na krawędzi ryzyka. Także o bezpieczeństwie, które znajduje się pod znakiem zapytania. Kosmiczne śmieci stanowią zagrożenie, podobnie jak zakusy bogatych państw od dawna eksplorujących przestrzeń kosmiczną. W „Przyszłości geografii” spotkacie wiele faktów naukowych, politycznych, ale także i propagandowych, o których pisze Tim. Kto zatem rządzi wszechświatem? Do kogo należą bogate złoża, przestrzeń i satelity szpiegowskie? Ten, kto ma pieniądze, ten ma władzę, ale czy władza wystarczy do tego, aby być kolonizatorem księżyca?

Publikację polecam czytelnikom zainteresowanym konfliktami zbrojnymi, wojną w cyberprzestrzeni, nowinkami technologicznymi i ich wpływem na nasze życie. Również tym, którzy dostrzegają konsekwencje kryzysu energetycznego i zmian klimatycznych. „Geografia przyszłości” pokazuje, w którym kierunku zmierzają cyfrowi giganci, gdzie powstają kosmiczne centra dowodzenia i kto podejmuje działania prowadzące do wojen elektronicznych. Tim Marshall zachwyca bogatą wiedzą, doskonałym rozeznaniem zagadnień związanych z eksploracją przestrzeni kosmicznej, problemami z jakimi wciąż sobie nie poradzono, mimo realizowania wieloletnich projektów. Książka doskonała na prezent dla tych, którzy chcą przyjrzeć się siłom militarnym wykorzystywanym w cyberwojnach, mają chęć poznania rodzajów broni kosmicznej i planów Sił Kosmicznych. To coś poważniejszego, niż Star Wars, to fakty, które właśnie się dokonują i narzędzia, które pewnego dnia mogą poważnie zakłócić nasze życie. Filozofia kosmiczna ma swoich wyznawców i bogów, gra toczy się o olbrzymią stawkę. Kolejny kawałek wszechświata może stać się czyjąś własnością? Dlaczego tak jest, i jaki może być tego skutek, dowiecie się z książki Tima. Przed nami podboje kosmosu, turystyka suborbitalna i walka o władzę nad światem. Warto przyjrzeć się rozdziałowi poświęconemu rosyjskim Siłom Kosmicznym i ich programom. Astropolityczna historia właśnie się toczy, w kosmosie, prawdopodobnie nie myślimy o niej każdego dnia, nas w końcu interesuje życie ziemskie. Zachęcam do oderwania się od codzienności i wyruszenia w kosmiczną podróż u boku naukowców, polityków, przywódców państw, którzy zmienią naszą przyszłość, oni już to robią.

Autor: Tim Marshall
Tłumaczenie: Filip Filipowski
Tytuł: Przyszłość geografii
Wydawnictwo: ZYSK i S-KA
Rok wydania: 2023
Liczba stron: 344

Facebook