Najnowsze

Kącik historyczny sprzętu techniki kryminalistycznej

Policja Śląska

Jedyna na Śląsku, a być może i w Polsce, ekspozycja poświęcona historii techniki kryminalistycznej znajduje się teraz w Komendzie Miejskiej Policji w Gliwicach.

Ostatnie dwie dekady przyniosły rewolucję technologiczną, także w dziedzinie techniki kryminalistycznej, stanowiącej kluczowy element w efektywnym przeciwdziałaniu przestępczości. Obserwowane szybkie zmiany sprawiają, że nowe pokolenie kryminalistyków nie zawsze rozpoznaje narzędzia używane przez poprzedników. Zrodził się więc pomysł na zachowanie dla potomnych pamięci o historycznym sprzęcie.Tego wyzwania podjął się kierownik gliwickiego pionu techniki kryminalistycznej, asp. sztab. Dariusz Sikora z całym zespołem. Postanowili utrwalić dziedzictwo tej specjalności, tworząc kącik historyczny.

W każdej komendzie, już od szczebla powiatowego/miejskiego, znajdują się piony techniki kryminalistycznej. W Gliwicach obecnie służy jedenastu wyspecjalizowanych policjantów, posiadających obszerną wiedzę z zakresu kryminalistyki, medycyny sądowej, chemii, fizyki, informatyki, fotografii i elektroniki. Ich zadania obejmują nie tylko obsługę zdarzeń kryminalnych, ale także realizację zleceń od prokuratur i sądów.

Obecne czasy to okres intensywnego rozwoju nauki i narzędzi służących do zabezpieczania śladów działania przestępców. Sprzęt używany jeszcze kilka lat temu stopniowo odchodzi do lamusa, a młodzi adepci sztuki policyjnej nie zawsze są w stanie zidentyfikować urządzenia z zakątków laboratorium. Dlatego też zespół gliwickich techników postanowił zainicjować powstanie minimuzeum – kącika historycznego sprzętu techniki kryminalistycznej. Celem tej inicjatywy jest „uratowanie od zapomnienia” starych narzędzi służących kryminalistykom.

Co można zobaczyć na ekspozycji? Prezentowane są m.in. sprzęty fotograficzne, kamery VHS, walizki kryminalistyczne oraz wyposażenie ciemni fotograficznej. Narzędzia i materiały do ujawniania i utrwalania zabezpieczonych śladów. Jednym z ciekawszych eksponatów jest sprzęt do wykonywania zdjęć osobom podejrzanym, zawierający drewniane obrotowe krzesło do fotografii sygnalitycznej, nawiązujące wyglądem do krzeseł elektrycznych znanych z amerykańskich filmów.

Ze względu na pewne ograniczenia architektoniczne w obecnej siedzibie gliwickiej komendy, umawiać na wizyty będą mogły się szkoły, przede wszystkim klasy mundurowe czy studenci. Na zasadach wyjątkowości pozostawiono furtkę dla pasjonatów kryminalistyki czy fotografii, oczywiście po wcześniejszym uzgodnieniu terminu i umówieniu się z kierownikiem Zespołu Kryminalistyki Komendy Miejskiej Policji w Gliwicach.

 

źródło: Policja Śląska

Facebook