Powstało o niej wiele filmów i książek. Przez lata niczym magnes przyciągała swoją hermetycznością spowitą aurą tajemniczości. Momentami bywała romantyzowana. Pokazywała tragiczne losy swoich członków i ich rodzin oraz historie pełne miłości, zemsty i zdrady. Znajdowała swoich naśladowców, werbowała nowych ludzi, którzy ochoczo oddawali jej cząstkę, a nawet i całość swego życia. Wpływała na bieg zdarzeń we wszystkich kluczowych sferach funkcjonowania państwa. Wyznaczała kierunki sojuszy, paktów i strategii prowadzenia wojen. Była sercem pompującym krew w polityce, gospodarce i świecie kryminalnym. O kim mowa?
Nakładem Wydawnictwa Czarna Owca ukazała się książka „Mafia włoska”, monumentalna historia cosa nostry, kamorry i ‘ndranghety. John Dickie opisał ze szczegółami funkcjonowanie mafii od 1946 roku, aż po czasy dzisiejsze. Na ponad pięciuset stronach zawarł cały ogrom informacji, faktów i ciekawostek obrazujących mafię jako organizm, który narodził się kilkadziesiąt lat temu, rozwijał, wzrastał i przeobrażał. Z kronikarską precyzją odtworzył losy członków grup zorganizowanych bazując na materiałach źródłowych i aktach. Dzięki jego ciężkiej i rzetelnej pracy możemy zanurzyć się w historii włoskiej mafii, poznać jej początki, kulisy zdarzeń, które miały wpływ na jej powstanie, a następnie utrzymanie przy życiu. Studia nad mafią dostarczają ogromu ważnych informacji z punktu widzenia historii przestępczości zorganizowanej.
Poszczególne rozdziały zabierają nas do brutalnego świata mafii sycylijskiej i kalabryjskiej, gdzie poznajemy między innymi ich cechy wspólne i różnice, a także dowiadujemy się, jak daleko sięgały ich macki. Zaczynamy od lat 40’ XX wieku, poznając historię relacji państwa z mafią i sylwetki kalabryjskich gangsterów. John przybliża znaczenie wielu pojęć ze słownika mafijnego, wyjaśnia rolę poszczególnych członków mafii, grup, rodzin i klanów. Ukazuje zależności, powiązania, momenty kluczowe dla syndykatów zbrodni. Czytelnicy mają okazję zapoznania się z licznymi wątkami dotyczącymi procesów sądowych, walki między gangami, jak i między mafią, a organami ścigania. Pojawia się również rola kościoła w walce ze strukturami mafijnymi. Dickie przytacza mnogość przykładów ze świata popkultury, w którym mafia była celowo ukazywana w pewnym świetle. Przedstawia wpływ filmów i powieści na losy mafii, jednocześnie rozprawiając się z mitami i stereotypami.
Książka „Mafia włoska” jest jak encyklopedia wiedzy o mafii, w której zgromadzono najważniejsze, najciekawsze i najbardziej aktualne informacje o jej funkcjonowaniu, dawniej i dziś. To obszerny wycinek historii Włoch, którą zachłysnęli się filmowcy, pisarze, politycy, media a nawet i sami prokuratorzy. Czy wiecie kiedy wydarzył się mafijny cud gospodarczy? W jakich dziedzinach i na jakich rynkach mafia zarabiała największe pieniądze? Kto zaliczał się do mafijnej arystokracji i czym były triumwiraty? Na te pytania odpowiedzi znajdziecie właśnie w tej publikacji, a oprócz tego poznacie procesy zachodzące wewnątrz półświatka i układy supermafii. John Dickie sporo miejsca poświęcił protokołowi dyplomatycznemu mafii oraz roli kobiet w życiu bossów. Przyjrzał się krwawej dekadzie opisując sposoby demonstrowania władzy przez mafiosów, nie pomijając przy tym wątku „nawróconych”.
Polecam „Mafię włoską” wszystkim zainteresowanym historią przestępczości zorganizowanej, czytelnikom poszukującym wiarygodnych i rzetelnych informacji o narodzinach i funkcjonowaniu mafii. Znajdziecie tutaj także szereg przykładów dotyczących głośnych afer, sensacyjnych procesów i „wybitnych denatów”. Dowiecie się kto kogo mordował i dlaczego, a także czy ofiary złożone podczas walki z mafią zmieniały bieg historii. Publikacja bogata w informacje o kulisach śledztw, narodzinach i upadkach republik, stosunkach państwa z mafiami i rządach bezprawia. Mafię badało wielu mądrych ludzi, zarówno aspekt socjologiczny, polityczny, jak i psychologiczny życia takich organizmów fascynował i przerażał jednocześnie. Mafia była zagrożeniem i sojusznikiem, sprawcą zła, ale i dobrem, z którego wielu chętnie korzystało.
Zachęcam do sięgnięcia po „Włoską mafię”, John Dickie ofiaruje swoim czytelnikom wiele godzin fascynującej lektury, dzięki której horyzonty wiedzy o mafii z pewnością zostaną poszerzone. Dla fanów „Ojca chrzestnego”, ale i książek Saviano, dla tych, którzy mafię znają wyłącznie z kina, a chcieliby poznać fakty i autentyczne historie. Dla tych, którzy mają głód wiedzy o przestępczości zorganizowanej, cenią wysoko merytorycznie publikacje o mafii i chcą wiedzieć więcej. Nie będziecie rozczarowani, a myślę nawet, że znajdziecie wiele ciekawych kwestii, które staną się przyczynkiem do dyskusji o mrocznej strefie władzy w państwie. Nie tylko we Włoszech.
Autor: John Dickie
Przekład: Maciej Potulny
Tytuł: Włoska mafia
Wydawnictwo: Czarna Owca
Rok wydania: 2024
Liczba stron: 544