Szkoła i zagrożenie terroryzmem

źródło: Policja Warmińsko-Mazurska

W auli Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Elblągu odbyło się szkolenie dla dyrektorów, nauczycieli i pedagogów placówek oświatowych, które prowadzili policyjni specjaliści z Elbląga.

W szkoleniu wzięło udział 212 dyrektorów, nauczycieli i pedagogów z placówek oświatowych z terenu miasta. Podobne szkolenie odbyło się w miniony czwartek w Starostwie Powiatowym w Elblągu, w którym uczestniczyła 24-osobowa kadra nauczycielska z terenu powiatu.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przygotowało informatory zawierające wskazówki, jak zachować się w przypadku wystąpienia zagrożenia o charakterze terrorystycznym. Wzmocnienie wiedzy społeczeństwa o tego rodzaju  zagrożeniach jest jednym z głównych założeń „Narodowego Programu Antyterrorystycznego na lata 2015 – 2019”. Oprócz poradników władze miasta stołecznego Warszawa oraz Komenda Stołeczna Policji przygotowały film pt.: „Wtargnięcie napastnika do szkoły”, który zawiera wskazówki dla pracowników placówek oświatowych, jak zachować się w podobnych  sytuacjach oraz zasady alarmowania o zagrożeniu uczniów i nauczycieli. Wiele ukazanych w filmie zagadnień było na bieżącą komentowane przez policyjnych negocjatorów z elbląskiej komendy.

https://www.youtube.com/watch?v=G5eKc6iGubI

Charakter szkoleń jest kaskadowy, czyli specjaliści przekazują wiedzę osobom odpowiedzialnym za bezpieczeństwo w danej placówce. Oni z kolei szkolą swoich pracowników, następnie dzieci i młodzież. Możliwe że, jeszcze w tym roku policjanci elbląscy zorganizują w jednej ze szkół ćwiczenia praktyczne w zakresie terroryzmu.

źródło: POLICJA WARMIŃSKO-MAZURSKA

Facebook