„Jak wykryć kłamstwo” Natalia Hofman

fragm. okładki/wyd. Znak

Powiadają, że kłamstwo ma krótkie nogi, albo że prawda zawsze wyjdzie na jaw. Twierdzą, że karą za kłamanie będziemy mieć długi nos jak u Pinokia – a więc wstyd. Jednak mimo tych mądrości i dobrych rad, wiemy swoje, wiemy, że czasem lepiej jest skłamać. Dla dobra sprawy, z miłości do drugiego człowieka. Czasem lepiej nie powiedzieć czegoś wprost, zasugerować, balansować w odcieniach szarości, niż wyłożyć sprawę czarno na białym.

Kłamstwo nie jest dobre, nie jest złe. Stety lub nie, stanowi nieodłączną część naszej komunikacji z innymi i samym sobą. Kłamiemy po to by… Zostajemy okłamywani, ponieważ… Ile spraw, tyle powodów, pretekstów, motywów, argumentów. Mnożą się powody większe i mniejsze, a my gdzieś pomiędzy nimi staramy się zachować pokerową twarz. Zdarzyło Wam się kogoś okłamać, nie powiedzieć prawdy, oszukać tak niewinnie, zupełnie bezboleśnie? A może zostaliście oszukani, zranieni, zniszczeni wręcz kłamstwem przez kogoś, na kim Wam zależało? Bez względu na to w której grupie przypadków się znaleźliście, jak bardzo ugrzęźliście w kłamstwie po uszy – polecam książkę profilerki Natalii Hofman „Jak wykryć kłamstwo”. Nie jest to gotowiec z cyklu „teraz się dowiem w którym momencie zrobiono mnie w konia”, „jak to się stało, że mnie oszukano”, czy też „dlaczego padłam ofiarą oszustwa”. Przygotujcie się na zupełnie inną narrację, atmosferę stworzoną przez szkoleniowca, dialog w trakcie którego to wy sami będziecie poszukiwali odpowiedzi na nurtujące was pytania dotyczące kłamstw. Nie istnieją cudowne poradniki, ani zbiór sztuczek czy efektownych trików dzięki którym nabierzecie od razu wprawy w „prześwietlaniu rozmówcy”. Wiedza przyjdzie z czasem, ale właśnie od tego typu książek warto zacząć stawiać pierwsze kroki na ścieżce do stania się ekspertem od wykrywania kłamstw.

Czego możecie oczekiwać po lekturze „Jak wykryć kłamstwo”? Przede wszystkim sporej dawki wiedzy z zakresu mowy ciała, licznych ciekawostek związanych z analizą wyglądu, ubioru, zachowania czy postawy rozmówców. Tego typu informacje zawsze cieszą się sporym zainteresowaniem. Prawdopodobnie wielu z nas chciałoby wiedzieć co tak naprawdę myślą o nas ludzie, jak nas postrzegają, czy to, co mówią kontrahenci nie mija się z prawdą, czy szef jest wiarygodny, a koleżanka szczera. Każdy z nas zapewne życzyłby sobie, aby kłamcy (a zwłaszcza patologiczni) trzymali się od niego z daleka, lecz z dużą dozą prawdopodobieństwa można przyjąć, że nie istnieją ludzie, którzy nie uciekają się do kłamstw. A skoro wszyscy kłamią, to warto wiedzieć jak i w którym momencie możemy wychwycić ten moment nieprawdy. Być może będzie to gest, ton głosu, mimika twarzy, może nasz rozmówca „powie coś swoim ciałem”?

Natalia Hofman zaprasza Was do świata w którym kłamstwo i kłamcy odmieniani są przez wszystkie przypadki. Nie stanowią wyjątków, nie są ewenementem, lecz elementem codziennej komunikacji werbalnej i niewerbalnej. Spotykamy ich na każdym kroku, w pracy, domu, sklepie, na uczelni, w przedszkolu, szkole, w szpitalu, na ulicy. Nie możemy ich wyeliminować, nie możemy ich zmienić, ale możemy sprawić by kłamstwa którymi chcieliby nas nakarmić zostały przez nas zawczasu wykryte. Zapoznajcie się z mitami związanymi z kłamstwem, część z nich dawno została obalona a mimo to zakorzeniły się w naszej świadomości i wciąż stanowią element życiowego kompasu. Poznajcie odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania o istotę kłamstwa, zawodowych kłamców czy przyczyny dla których ludzie kłamią. Być może dzięki tej publikacji inaczej spojrzycie na swoich rozmówców, zaczniecie wnikliwiej analizować nie tylko to, co mówią, ale jak mówią, w jaki sposób i czy można wyczytać z mowy ich ciała znacznie więcej niż sami by sobie tego życzyli.

Autor: Natalia Hofman
Tytuł:
Jak wykryć kłamstwo
Wydawca:
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Rok wydania:
2020
ISBN:
978-83-240-6995-8
Liczba stron:
336

Facebook