Najnowsze

Wizje. Na tropie mordercy

Niepokojące wizje pacjentki szpitala psychiatrycznego, brutalne morderstwo mężczyzny i niedopatrzenia w prowadzonym przed laty śledztwie w sprawie podpalaczy dzieci. Co łączy te trzy wątki? Po rewelacyjnie przyjętej przez czytelników debiutanckiej książce „W cieniu terapeutki” Anna Krystaszek, z wykształcenia pedagog i socjoterapeutka, zachwyca kolejnym thrillerem psychologicznym.Wizje”, opowieść o przeszłości, która nigdy nie umiera, zaskakują, mrożą krew w żyłach i przyprawiają o mocniejsze bicie serca. Premiera już 16 marca!

W szpitalu psychiatrycznym w Lublińcu przebywa młoda pacjentka, u której podejrzewa się osobowość wieloraką. Paulina Brzezińska twierdzi, iż doświadcza wizji, z których wynika, że wkrótce zginie człowiek. Podaje okoliczności jego śmierci i tożsamość. Niebawem policja znajduje okaleczone zwłoki Jerzego Żukowa, na którego ciele morderca pozostawił tajemniczą wiadomość. Doktor Ryszard Lasak, słysząc w mediach o brutalnym zabójstwie, informuje prowadzącego dochodzenie komisarza Igora Szulca o wizjach swojej pacjentki.

Wkrótce na jaw wychodzą nowe fakty dotyczące wstrząsających wydarzeń sprzed siedemnastu lat – to właśnie wtedy małżeństwo Pasternaków podpaliło dom ze śpiącymi wewnątrz dziećmi. Śledczy odkrywają powiązania Brzezińskiej i zamordowanego mężczyzny z tamtą przeraźliwą zbrodnią.

Giną kolejni ludzie, a nieuchwytny morderca wciąga komisarza Szulca i prokuratora Hejdę w swoją przebiegłą grę, zmuszając ich do odkrycia nieprawidłowości w sprawie pożaru. Wraz z rozwojem śledztwa pozornie niepowiązane wątki zaczynają łączyć się w spójną całość. Rozpoczyna się wyścig z czasem. Czy policji uda się rozwiązać zagadkę, nim morderca zaatakuje po raz kolejny?

Wciągająca, wielowątkowa fabuła pełna makabrycznych zbrodni, mrocznych tajemnic z przeszłości i szokujących odkryć, po mistrzowsku budowane napięcie oraz prowadzona z kilku perspektyw – psychiatry, jego pacjentki oraz dwóch śledczych: komisarza i prokuratora – pierwszoosobowa narracja. „Wizje” to porywający thriller psychologiczny, który czyta się jednym tchem! Motywem przewodnim powieści Anny Krystaszek, podobnie jak w przypadku „W cieniu terapeutki”, są niezabliźnione rany z dzieciństwa, przeżyte traumy oraz ludzkie słabości. Autorka „Wizji” porusza temat chorobliwej żądzy zemsty i poszukiwania sprawiedliwości za doznane krzywdy. Narastający przez lata gniew musi kiedyś wreszcie znaleźć ujście. Policyjne śledztwo znów nie jest tutaj najważniejsze, w centrum uwagi znajdują się emocjonalne rozterki bohaterów oraz motywy kierujące postępowaniem mordercy.

Wyjątkowego klimatu nadaje powieści Krystaszek miejsce, w którym toczy się akcja. Tłem dla tej niewiarygodnie skomplikowanej intrygi kryminalnej jest Lubliniec: to tam dokonano masowego mordu 194 dzieci będących pacjentami Szpitala dla Psychicznie i Nerwowo Chorych. Były ofiarami eksperymentu prowadzonego przez hitlerowców w latach 1942-1944.

Wydawnictwo MUZA SA

Facebook