Ukryli się w Las Palmas

źródło: CBŚP

Policjanci z Zarządu w Szczecinie Centralnego Biura Śledczego Policji, przy udziale funkcjonariuszy z grupy „łowców cieni” CBŚP ustalili, że na Wyspach Kanaryjskich ukrywają się poszukiwani do sprawy wielomilionowych wyłudzeń podatku VAT. Śledztwo w sprawie przestępstw karnych i karnoskarbowych, związanych z wystawianiem nierzetelnych i poświadczających nieprawdę faktur VAT, a także prania pieniędzy pochodzących z tego procederu prowadzą policjanci z Zarządu w Szczecinie CBŚP i prokuratorzy Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie. Przedmiotem przestępstwa były m.in. usługi budowlane, reklamowe i transportowe. W przestępczą działalność może być zamieszanych kilkaset podmiotów gospodarczych, a straty Skarbu Państwa oszacowano na ponad 160 mln zł.

Wszystko wskazywało na to, że 7 osób mogących mieć związek z tą grupą przebywa poza granicami kraju, w związku z czym wydano za nimi Europejskie Nakazy Aresztowania. Polscy funkcjonariusze ustalili, że poszukiwani ukrywają się w Hiszpanii. W wyniku przekazanych informacji funkcjonariusze Guardia Civil, przy udziale policjantów CBŚP, zatrzymali 7 osób. Na podstawie Europejskiego Nakazu Dochodzeniowego hiszpańscy funkcjonariusze przeszukali miejsca, w których ukrywali się poszukiwani, w tym ekskluzywną willę w Las Palmas. W efekcie czego zabezpieczono dokumentację księgowo-finansową, komputery i telefony komórkowe. Wszczęto także procedurę ekstradycyjną wobec zatrzymanych osób.

Sprawne zrealizowanie międzynarodowego przedsięwzięcia było możliwie dzięki współpracy z Europolem, Eurojustem oraz przy wsparciu oficera łącznikowego CBŚP. W tym czasie w Polsce w województwie łódzkim i śląskim policjanci Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali w ramach śledztwa kolejne 3 osoby. Wszyscy usłyszeli zarzuty między innymi prania pieniędzy pochodzących z przestępstw, a dwie osoby dodatkowo zarzut udziału w grupie przestępczej.

W śledztwie łącznie występuje już blisko 200 podejrzanych, którym przedstawiono prawie 700 zarzutów, w tym 124 osoby usłyszały zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, z czego 6 kierowania nią. Wobec 44 osób zastosowano środek o charakterze izolacyjnym. Śledczy ustalili majątek należący do podejrzanych i przejęli mienie warte ponad 40 mln zł. Decyzją prokuratora przekazano część zabezpieczonego towaru wartego ponad 3 mln zł szczecińskim szpitalom i Policji.

 

źródło: CBŚP

Facebook