Ćwiczenie wysokościowo-taktyczne

źródło: KWP Rzeszów

Funkcjonariusze z Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Rzeszowie codziennie podejmują szereg działań, które wymagają szybkich decyzji i zdecydowanych reakcji. Cykliczne szkolenia pomagają wypracować umiejętności, które mogą zostać wykorzystane w realnych warunkach. W ostatnich dniach na Podkarpaciu rzeszowscy komandosi brali udział w ćwiczeniach wysokościowo-taktycznych z wykorzystaniem policyjnego śmigłowca S-70i Black Hawk z Zarządu Lotnictwa Policji GSP KGP.

Początek szkolenia obejmował jak zwykle warsztaty teoretyczne. Uczestnicy zapoznali się z topografią terenu i obiektami, na których planowano ćwiczenia. Omówili możliwe zagrożenia i szukali najlepszych rozwiązań.

Następny etap to przede wszystkich zajęcia praktyczne. Przed przystąpieniem do realizacji zaplanowanych ćwiczeń w Miejscu Piastowym w powiecie krośnieńskim uczestnicy zapoznali się ze specyfiką śmigłowca oraz warunkami bezpieczeństwa zarówno na pokładzie maszyny, jak w bezpośrednim jego otoczeniu. Po starcie z placu manewrowego Oddziału Prewencji Policji w Rzeszowie udali się w wyznaczony rejon, by ćwiczyć m.in. desant i ewakuację z wykorzystaniem technik linowych w otwartej przestrzeni i przy budynkach oraz wejścia do trudnodostępnych miejsc w celu zatrzymania przestępców.

Kilkudniowe warsztaty pozwoliły przećwiczyć różne warianty i założenia oraz przygotować się do realnych działań kontrterrorystycznych w rejonie przygranicznym korzystając z floty Lotnictwa Policji. Wtedy gdy jest potrzeba szybkiego i dynamicznego przetransportowania, desantu czy ewakuacji funkcjonariuszy, śmigłowiec sprawdza się idealnie.

źródło: KWP Rzeszów

Facebook