Kryminalne zagadki starożytnych

Fragm.okładki "Wszystkie trupy prowadzą do Rzymu" Emma Southon, Wydawnictwo HI:STORY

Jeśli na lekcjach historii przysypialiście z nudów, a szkolne podręczniki zniechęcały Was do zgłębiania przeszłości, mam dobrą nowinę. Wydawnictwo HI:STORY stanęło na wysokości zadania udowadniając, że o historii i wydarzeniach, które miały miejsce dawno, dawno temu, można pisać w sposób ciekawy i lekki. Emma Southon, doktor historii, zaprasza czytelników do świata starożytności i średniowiecza. W książce „Wszystkie trupy prowadzą do Rzymu” z pasją i zaangażowaniem naukowca opowiada o burzliwych i krwawych dziejach, których nie sposób wymazać z kart historii. Przed wami bogate źródło wiedzy o zabójstwach w starożytnym imperium.

Czego możecie się spodziewać? Przede wszystkim niebanalnego i niesztampowego podejścia do odbiorcy słowa, który aktywnie uczestniczy w wyprawie do Rzymu. Zabawna i pełna poczucia humoru narracja kontrastuje z treścią publikacji. Poznajemy reguły i zasady panujące w społeczeństwie rzymskim, dowiadujemy się w jaki sposób kształtowano i zmieniano prawo dotyczące legalnego zabijania. Ogrom historycznych ciekawostek uzupełnia obraz morderstw politycznych i krwawych katastrof. Prawdą jest, że trupy prowadzą do Rzymu, zresztą przekonajcie się sami. Publikacja zawiera liczne przykłady zabójstw prezentowanych na tle wydarzeń historycznych z podaniem przyczyn i przebiegu zdarzeń, a także motywów sprawców oraz wykorzystywanych narzędzi zbrodni. Pojawiają się znani cesarzowie, senatorowie oraz władcy rządni krwi i co oczywiste krwawych igrzysk. Czytelnik poznaje rzymską kulturę, na podstawie przeprowadzonej przez autorkę analizy materiałów źródłowych, listów czy zachowanych relacji. Emma bierze pod lupę to, co już napisano na temat przemocy i okrucieństwa w starożytności, systematycznie odsiewając bzdury od faktów oraz literacką fikcję od prawdy.

W poszczególnych rozdziałach przyglądamy się między innymi morderstwom w prawie rzymskim, w rodzinie, małżeństwie czy państwie niewolniczym. Dotykamy czarów i magii, by poznać znanych trucicieli, którzy w sposób skuteczny likwidowali swoich wrogów. Czy życie w Rzymie miało jakąkolwiek wartość? Czy za zabicie niewolnika groziła odpowiedzialność, a może państwo przyzwalało na zabijanie bez powodu lub dla kaprysu? Książka „Wszystkie trupy prowadzą do Rzymu” otwiera wrota dla czytelnika chcącego poznać dzieje koncepcji morderstwa w prawie rzymskim, w tym przykłady komentarzy do ustaw. Oprócz serii zabójstw ulicznych, poznajemy łotrów okresu późnej republiki. Autorka porusza między innymi problematykę dzieciobójstwa oraz prezentuje różnice uwarunkowań społeczno-kulturowych rodzin zachodnich i rzymskich.

To jest wersja light, napisana przystępnym językiem dla każdego czytelnika, bez względu na jego miłość lub niechęć do historii. Southon urzeka pomysłem na omawianie i prezentację trudnych zagadnień. Mnogość anegdot i odwołań do kultury popularnej sprawia, że płynnie przechodzimy przez kolejne historie przemocy czy przykłady zabójstw dokonywanych przez mężów i żony. Przyglądamy się masowym mordom, igrzyskom śmierci oraz rzymskiemu wymiarowi sprawiedliwości. Emma burzy stereotypowy obraz rzymskiego społeczeństwa, który z powodzeniem zdominował świat literacki. Próbujemy poznać przyczyny skrajnej przemocy wobec niewolników oraz sytuację kobiet w rodzinie cesarskiej.

Książka zachwyci badaczy kryminalnych zagadek starożytnych, dostarczając wiedzy o śmierci legalnej, niezauważonej, niewartej uwagi ówcześnie rządzących. Pamiętajmy, że cały czas mówimy i czytamy o życiu ludzkim, brutalnie przerywanym. O ludzkim zniewoleniu, dehumanizacji, mordowaniu dzieci kobiet i mężczyzn w imieniu prawa. Rzym nie przebierał w półśrodkach, a szeroki wachlarz okrucieństwa kar i stosowanych środków upodlenia przechodzi nasze wyobrażenia. Warto zmierzyć się z faktami, a nie zadowalać się barwnymi opowieściami, z uporem przemycanymi w literaturze czy filmie. W książce „Wszystkie trupy prowadzą do celu” spotkacie prawdziwe historie, autentyczne wydarzenia i krew. Dużo krwi.

Autor: Emma Southon
Tytuł: Wszystkie trupy prowadzą do Rzymu
Wydawca: Wydawnictwo HI:STORY, imprint historyczny Wydawnictwa Otwartego
Rok wydania: 2023
Liczba stron: 461

Facebook