Najnowsze

Kłamią wszyscy. Prawda o kłamstwach

fragm.okładki Wyd. Rebis

Żyjemy w czasach kłamstw, przeszłość zresztą także jest z nich utkana. Codziennie oszukujemy i jesteśmy oszukiwani. Umówiliśmy się na pewną rzeczywistość, która z prawdą ma niewiele wspólnego, a jednak uparcie w tych wyobrażeniach tkwimy. Zanurzyliśmy się w kłamstwach po sam czubek głowy. Kran z z fake newsami wciąż cieknie, a na horyzoncie nie widać „złotej rączki”, która mogłaby tę usterkę naprawić. Nie jestem malkontentem, marudą i zrzędą. Po prostu widzę jak to wszystko jest zorganizowane, jak doskonale naoliwiona jest cała machina złudzeń i iluzji. Książka Aji Raden utwierdza mnie w przekonaniu o słuszności stawianej tezy. Kłamstwa mają krótkie nogi, co nie przeszkadza im brać udziału w dalszych etapach wyścigu, w maratonie oszustw.

„Prawda o kłamstwach”. Intrygujący tytuł, pytanie tylko czy my w ogóle jesteśmy zainteresowani nabywaniem i doskonaleniem sztuki oddzielania prawdy od kłamstw. Czy jesteśmy gotowi zmierzyć się z własnymi wyobrażeniami, które z faktami mają niewiele wspólnego? Tkwienie w iluzji bywa wygodne. Ułożyliśmy sobie wszystkie elementy układanki, więc po co ją teraz burzyć i układać od nowa? Każdy z nas musi sobie sam odpowiedzieć na te pytania. Czy nadal chce być ofiarą oszustw, czy za wszelką cenę chce umacniać swoją wiarę w kłamstwa, czy chce przestać oszukiwać samego siebie? Ja już wybrałam, a książka Aji Raden pomogła mi spojrzeć na problem zakłamania na nowo, z szerszej perspektywy.

Polecam uwadze „Prawdę o kłamstwach” tym, którzy czują się oszukiwani przez innych ludzi, a także przez firmy oferujące im multum niepotrzebnych produktów (mam tu na myśli chociażby branżę farmaceutyczną). Wiedza zawarta w publikacji pozwoli Wam przyjrzeć się metodom i środkom stosowanym przez wyrafinowanych oszustów. Autorka w sposób przystępny i naprawdę interesujący przedstawia psychologiczne, neurologiczne, ekonomiczne i socjologiczne aspekty kłamstw. Opowiada o sile i zasięgu oddziaływania wielkich blefów oraz o mistyfikacjach i konsekwencjach propagandy, tak chętnie stosowanej przez rządzących, media i polityków. Kłamią wszyscy. Uważam, że warto żyć świadomie i na tyle, na ile jest to możliwe, nie dawać się oplatać mackom oszustw. Absolutnie obowiązkowa lektura, którą nie tylko należy przeczytać, ale i zapamiętać. Mieć na uwadze, że triki i sztuczki stosowane przez speców od reklam i marketingu oraz wszelkiego rodzaju „autorytetów” zaburzają analizę tego, co prawdziwe. Chłoniemy informacje bezwiednie, bezrefleksyjnie, przyjmując je za pewnik. Aja Raden ukazuje mechanizmy działania kreatorów bzdur i szwindli, sygnalizując momenty kluczowe w procesie stawania się ofiarą kłamstw i manipulacji.

Interesujący jest rys historyczny kłamstw, które miały wpływ na dzieje świata. To na bazie fałszywych informacji i perfekcyjnie skrojonych mistyfikacji zbudowano olbrzymi kapitał, o którym przeczytacie w książce „Prawda o kłamstwach’. Jestem za tym, aby o fałszerstwie, podstępach i naciąganiu ludzi pisać i rozmawiać. Nie ma dnia, aby oszuści podszywający się za pracowników wodociągów, czy funkcjonariuszy policji nie odnosili kolejnych sukcesów. Ich łupem padają pokaźne kwoty, zaś naiwność ludzka (i po części niewiedza) nie zna granic. Kłamstwa dokonują się na wielu obszarach naszego życia, nie zawsze jesteśmy nawet tego świadomi. Oszukujemy w szkole, w pracy, w związkach, zatajamy niewygodne fakty, ubarwiamy rzeczywistość wypierając to, co niewygodne. Tak już działa nasz mózg, zresztą o jego funkcjonowaniu również dowiecie się z tej publikacji. Według mnie jest to jedna z ciekawszych i bardziej wartościowych publikacji traktujących o fenomenie kłamstwa, jego ewaluacji, przyczynach i konsekwencjach. Skoncentrowana dawka niezwykle fascynującej wiedzy o tym, kim jesteśmy i jak konstruujemy rzeczywistość. Aja Raden przygotowała coś więcej, niż poradnik o tym, jak nie dać się nabrać. W swojej książce zawarła najistotniejsze kwestie związane z teorią umysłu oraz wynikami badań z zakresu psychologii eksperymentalnej. Polecam tę książkę wszystkim tym, którzy kłamią i są oszukiwani, przede wszystkim czytelnikom odczuwającym potrzebę uwolnienia się w więzów kłamstw. Ta publikacja jest pierwszym krokiem do zmiany sposobu postrzegania otaczającej nas rzeczywistości i ludzi, którzy chcą abyśmy wierzyli w ich słowa. Bądźcie bardziej świadomi zagrożeń i czyhających na nas pułapek, nie dajcie się zwieść pozorom i iluzji prawdy. Przeczytajcie „Prawdę o kłamstwach”, koniecznie.

Autor: Aja Raden
Tytuł: Prawda o kłamstwach. Dlaczego kłamiemy. Czemu wierzymy w kłamstwa. Jak nas oszukują
Wydawca: Dom Wydawniczy Rebis
Rok wydania: 2022
Liczba stron: 335

Facebook