Grupa przestępcza o charakterze zbrojnym

zdjęcie poglądowe, źródło: KPP w Lubinie

Policjanci Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji we Wrocławiu, Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Opolu oraz Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego w Gorzowie Wielkopolskim, a także Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Lubinie, wspomagani przez funkcjonariuszy z innych wydziałów lubińskiej komendy przeprowadzili działania pod wytypowanymi adresami na terenie Lubina, gdzie według ustaleń operacyjnych, miały przebywać osoby należące do zorganizowanej grupy przestępczej o charakterze zbrojnym, zajmującej się handlem narkotykami. Nad ranem policjanci siłowo weszli do lokali zajmowanych przez te osoby.

W trakcie działań funkcjonariusze zatrzymali siedmioro mężczyzn i jedną kobietę. Wszyscy są mieszkańcami Lubina w wieku pomiędzy 25 a 54 rokiem życia. Z wykorzystaniem policyjnych psów służbowych, miejsca zamieszkania i pomieszczenia gospodarcze użytkowane przez podejrzanych, zostały dokładnie przeszukane. Efektem tych działań było zabezpieczenie m.in. środków odurzających i substancji psychotropowych w postaci marihuany i metamfetaminy, telefonów komórkowych, laptopów, broni i amunicji,  wagi elektronicznej do porcjowania narkotyków, a także gotówki w polskiej walucie.

Wszyscy zatrzymani zostali doprowadzeni do Prokuratury Rejonowej w Lubinie, gdzie usłyszeli zarzuty. Będą odpowiadać za udział w zorganizowanej grupie przestępczej o charakterze zbrojnym, mającej na celu popełnianie przestępstw polegających na wprowadzaniu do obrotu narkotyków. Wobec 7 osób, na wniosek Prokuratury Rejonowej w Lubinie, sąd wydał postanowienie o zastosowaniu tymczasowego aresztowania na 3 miesiące.

Za udział w zorganizowanej grupie przestępczej o charakterze zbrojnym kodeks karny przewiduje karę od 6 miesięcy do lat 8 pozbawienia wolności, natomiast za kierowanie taką grupą grozi nawet 10 lat pobytu za więziennymi kratami. Za posiadanie narkotyków grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności, natomiast posiadanie ich w znacznych ilościach zagrożone jest taką formą kary do 10 lat. Za wprowadzanie do obrotu narkotyków grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności natomiast wprowadzanie do obrotu ich w znacznych ilościach to kara do 12 lat odsiadki.

źródło: KPP w Lubinie

Facebook